Günümüzde teknolojinin gelişmesi tıp sektöründe büyük ölçekli katkılar sağlamaktadır.Medikal firmalar tanı ve teşhiste doktora büyük kolaylık ve konfor sunmakta.Ve siz hastalarımıza daha iyi hizmet verme imkanı buluyoruz.4 boyutlu ultrason gelişen teknolojinin tıp sektörüne armağanlarından bir tanesi. 2.boyutlu olarak bilinen klasik ultrasonlar,halk arasında siyah beyaz tabir edilen yeini artık son teknoloji olan 3-4 boyut ultrasonlar almaktadır.Son teknoloji olarak bilinen 4 boyutlu ultrasonlarla:Geleneksel 2 boyutlu inceleme özelliğinin yanısıra 3 boyut özelliğinide barındırmaktadırlar. Real time,yani eş zamanlı 3 boyutlu görüntü elde etme özelliğine sahip 4 boyutlu ultrasonlarla yapılan incelemede bebeğin gelişimi,birkaç durum dışında ki bunlar:

1- Damak-dudak yarıgı

2- El ayak anomalileri

3- Beyin ve omirilige ait birtakım gelişimsel rahatsızlıkları

Klasik 2 boyutla ultrasona göre belirgin bir üstünlügü saptanmamıştır. Oysaki bebeğin organlarının yapısı konusunda 3 boyutlu ultrasonlar ile daha net sonuçlara varılabilmektedir.Anne ve baba adaylarını 4 boyutlu ultrasonla bebeğin yüzünün görülmesi gebeliğin ve bebeğin kabul edilmesi için son derece faydalı olduğu iddaa edilmektedir.

Bütün bunlardan sonra 2.düzey usg çekmeye gerek yok diye düşünmemek lazım .Çünkü geleneksel 2 ve 3 boyutlu ultrasonlarda bebeğin iç organlarının durumunu analiz etmede daha etkendir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!