40 yıllık hatır: kahve
40 yıllık hatır: kahve

Boş yere söylenmiyor 1 fincan kahvenin 40 yıllık hatırı var diye. Kahvenin kökeni araştırmacılar tarafından 14. yüzyıl başlarında Güney Habeşistan’dan tüm dünyaya yayıldığı şeklinde belirtilmiştir. Kahve arkadaş sohbetlerine eşlik etmesinin yanında içerdiği polifenoller, antioksidanlar, niasin gibi bileşenler ile kansere karşı koruyucu özellik göstermektedir.

Yapılan araştırmalar düzenli olarak kahve tüketiminin Alzehimer, Parkinson hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda içerdiği kafeinden dolayı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermede ve konsantrasyonun artmasında etkili olmaktadır. Kahvenin selülit yaptığı ise tamamen bir şehir efsanesi olup günlük belirli miktarlarda kremasız ve şekersiz tüketilmesi selülite karşı önlem bile olabilmekte.

Gün içerisinde motivasyonun düştüğü, halsizliğin belirdiği saatlerde kahve tüketimi ile tekrar zinde olup motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Spor öncesinde sade olarak veya sütle hazırlanmış bir kahve spor veriminin artmasını sağlamakta.

Kahvenin sütle birlikte içilmesi ile vücudumuz için gerekli olan protein, yağ ve karbonhidratın alınmasını sağlayarak tokluk süremizin uzamasına, tatlı krizlerimizin önlenmesini sağlamakta. Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabilmekte.

Tüm bu yararlı yönlerinin yanında her zaman belirttiğim gibi porsiyon kontrolünün yapılmaması durumunda şifa yerine vücudumuza zarar verebilir. Günde 2 veya 3 fincandan daha fazla kahve tüketimi kalp ritminde bozukluklara, vücuttan fazla miktarda su atılmasına sebep olarak kalp ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklara, saat 5 ten sonra tüketimi ise içerdiği kafeinden dolayı uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemekte.

Metabolizmayı hızlandırmak, kansere karşı koruyucu olması için en ideal tüketim şekli kremasız, şekersiz sütle ile veya sade olarak hazırlanmış kahve. Farklı tatlardan hoşalananlar için yeşil kahveyi içerdiği yüksek antioksidanlardan dolayı denemenizi tavsiye ederim.

Afiyet olsun…


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!