Sonbahar ve kış mevsimlerinde havaların soğumasıyla beraber bağışıklık sistemindeki değişiklikler hasta olma riskini artırmaktadır. Mevsim geçişlerinde yaşanan bu ısı değişimi vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığı için soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar gün yüzüne çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin korunmasında yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli bir yeri vardır. Bu süreçte vücudun direncini artıran ve antioksidan özelliğe sahip vitamin ve minerallerden ( A vitamini, C vitamini, E vitamini, selenyum, çinko) zengin besinlerin diyetle alınması gerekir.

A vitamini; sebze ve meyveler başta olmak üzere yediğimiz birçok yiyecekte bulunmaktadır. Özellikle; tatlı patates, havuç, ıspanak, kara lahana, şalgam, bal kabağı, marul, dolmalık biber, domates, kırmızı biber, pırasa, greyfurt, bezelye, kuşkonmaz, brüksel lahanasında yüksek oranda bulunmaktadır.

C vitamini; özellikle yeşil sivri biber, dolmalık yeşil ve kırmızıbiber, brokoli, kivi, karnabahar, portakal, greyfurt gibi besinlerde yüksek miktarda bulunmaktadır.

E vitamininden zengin besinler; arasında badem, ıspanak, pazı, kuşkonmaz, sarımsak ve yerfıstığını gibi besinleri sayabiliriz. Selenyum, vücutta az miktarda bulunan temel bir mineraldir. Özellikle E vitamini ile birleştiğinde antioksidan olarak çalışır ve hücre yapısına zarar veren maddelere karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı çalışmalar selenyum eksikliği görülen kişilerde mesane, meme, kolon, rektum, akciğer ve prostat kanseri riskinin arttığını ortaya koymaktadır.

Selenyum içeriği yüksek besinler arasında; çeşitli balıklar, hindi eti, tavuk göğüs eti, kırmızı et, yumurta, mantar, tam tahıllı gıdalar, soğan, sarımsak sayılabilir. Bağışıklık sisteminde önemli rolü olan bir mineral de çinkodur.

Diyetle çinko alımını sağlamak için; hayvansal gıdalar, sert kabuklu meyveler (kuruyemişler) ve çeşitli sebze tüketilmesi yeterli olacaktır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilebilmesi için beslenmemizde tüm bu besin öğelerinin ve besinlerin yer alması gerekmektedir.


Antalya Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!