“Bu yaşlardaki hastalarımın en önemli şikayetleri yüzdeki hacim kaybı, elastikiyet kaybı ve cildin donuk, mat görünmesidir. Bu problemler ise yüzü kırışıklıklardan bile daha yaşlı gösterir. Ancak hastalar estetik cerrahi yöntemleri daha ileri dönemlere bırakmak istedikleri için genelde etkili ama neştersiz çözümleri tercih ederler”

Dr. Mustafa Karataş

BAŞLICA SORUNLAR

Giderek artan nemsizlik sorunu:Menapozla birlikte ciltteki kuruluk iyice belirgin bir hal alır. Karataş, “Cildin nemini kaybetmesi , kırışıklıklara, çizgilere ve elastikiyet kaybına zemin hazırlar. Bu yüzden kullandığınız ürünler ve yaptırdığınız profesyonel tedaviler bu sorunu çözmeye yönelik olmalı.

Yüz ovalinin belirginliğini kaybetmesi:Sıkılığını kaybeden cilt artık yüzdeki yağ ve kas dokusunu desteklemekte yetersiz kalır, böylece bütün dokular aşağı doğru yer değiştirir. Çene altındaki sarkma da buna eşlik edince yüz şekli belirgin bir değişime uğrar.

Erişkin aknesi:Sivilce ve akne sorununu ilk gençlik yıllarınızda bıraktığınızı düşünüyor olabilirsiniz, ama 50’li yaşlarda da bu cilt problemini yaşayan kadınlar var. Vücudunuzdaki hormonal değişikler yüzünden ortaya çıkan bu sorun için bir uzmana başvurmakta fayda var.

KİLİT ÜRÜNLER

Doğru aktif maddeler: Cilt bakım rutininize etkili ürünler eklemek istiyorsanız işte aramanız gereken etken maddeler: Amino asit zincirleri olan peptidler, cilt hücrelerini bazı fonksiyonları gerçekleştirmeleri için uyarırlar. Mesela cilt hücresi daha fazla kolajen üretmeye başlar. Bu da daha genç görünümlü bir cilt anlamına geliyor. C vitamininin bir formu olan L-ascorbic asidin de ciltteki güneş hasarını onarmak, lekelerin görünümünü hafifletmek gibi maharetleri var. Büyüme faktörlerinin ise zarar görmüş kolajeni onardığı, hasarlı cilt hücrelerini tamir ettiği ve cildin kalitesini artırdığı biliniyor.

Nemlendirici maske:Şimdiye kadar kullanmamış ya da ihtiyaç duymamış olabilirsiniz, ancak yoğun nemlendirme özelliği olan, besleyici bir maskeye yatırım yapmanın tam zamanı. Karataş, “Bu yaşlarda ciltte gerginlik ve rahatsızlığa neden olacak derecede bir kuruluk problemi olabilir. Yoğun nem veren bir maske sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede cildi rahatlacaktır. İçeriğinde hyalüronik asit gibi etkli nemlendirici ajanlar olan bir formülü tercih edebilirsiniz.” Ayrıca yoğun nemin cildi daha dolgun, daha tok göstereceğini ve kırışışıklıkların çizgilerin görünümünü anında hafifleteceğini de unutmayın.

Peeling etkili formüller:Ellili yaşlara geldiğinizde artık hücrelerin yenilenme döngüsü iyice yavaşlıyor, bu da ciltte daha fazla ölü deri hücresi birikmesi anlamına geliyor. Bu da donuk, cansız ve kırışıklara, lekelere meyilli cilt demek. Karataş, “Cilt bakım rutininize meyve asitleri olarak da bilinen AHA’lı bir ürün eklemek son derece akıllıca olacaktır. Laktik asit ve glikolik asit anti-aging ürünler içinde en çok karşımıza çıkan meyve asitleridir,” diyor. Aklınızda bulunsun evde kullabileceğiniz ürünlerin AHA konsantrasyonu en fazla %15-%20’lere kadar çıkar. Daha yüksek formüller ancak bir cilt uzmanı tarafından uygulanabilir. “Bu, kırışıklıkları hafifletmekten, lekelerin görünümünü açmaya kadar AHA’ların birçok olumlu etkisini daha çabuk görmeniz anlamına geliyor."

MUAYENEHANEDE

Kombinasyon tedaviler: Karataş, özellkle bu yaşlarda en iyi sonuçların kombinasyon tedavilerle alındığını söylüyor. “Mesela kazayaklarına botox enjeksiyonu yaptınız diyelim. Ancak kas hareketini azaltsanız bile kazayağı çizgilerinin içini doldurmanız gerekebilir. Ve imdada yüzeyel bir teknikle uygulanan dolgu maddeleri yetişir.” Ayrıca cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan peeling işlemleri artık yeterli olmayacaktır, çünkü “Bu yaşlarda cildin en önemli sorunlarından biri olan elastikiyet kaybına yönelik Thermage gibi sistemlerden de destek almanız gerekiyor. Peeling ve Thermage kombinasyonuna bir de dolgu maddesi de eklediğinizde yüzde zamanla kaybolan V şeklini yaratmak mümkün.”

Nem terapisi:Ciltteki en önemli problemlerden birinin menopoz ile birlikte giderek artak kuruluk olduğunu söylemiştik. Hyalüronik asit burada da karşımıza çıkıyor, ama bu defa hacim vermek değil yoğun nem vermek için. Karataş, cildimizde doğal olarak da varolan hyalüronik asit moleküllerinin möleküler ağırlıklarının neredeyse bin katı kadar su molekülünü kendilerine bağlama yetenekleri olduğunu söylüyor. “Cilde yoğun nem vermek için bu maddenin daha hafif formülleri tasarlandı. Hacim vermek için kullanılan dolgu maddeleri daha derine enjekte edilirken, bunlar cilt yüzeyine yakın ve enjekte ediliyor. Diğer bir farklılık ise cilde mezoterapi tekniği kullanılarak enjekte edilmeleri. Yani yüzeysel ama çok sayıda iğne darbesiyle.”

Dudak çevresindeki çizgiler:Bu yaşlarda dudaklarla ilgili tek sorun yalnızca dolgunluklarını kaybetmeleri değildir.Dudak çevresinde oluşmaya başlayan ince çizgiler, eğer müdahale edilmezse giderek artacak ve 60’lı yaşlarda daha da belirgin bir hal alacaktır. Dr. Mustafa Karataş “Dudağın dış hattına yapılacak dolgu enjeksiyonu bu çizgilerin açılmasını sağlayacaktır. Bu işlem yeterli olmazsa çizgilerin içine de yine hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi uygulanabilir.” Karataş, özellikle sigara içenlerde çok rastlanan bu çizgilerde çok minik botox dokunuşlarının da etkili olabileceğini söylüyor ama bunun çok hassas ve ustalık isteyen bir teknik olduğu konusunda da uyarıyor: “Daha önce bu işlemi yapmış ve iyi sonuçlar almış bir uzman bulmalısınız. Aksi halde dudaklarınızı kapatmakta bile zorluk çekebilirsiniz!”

Yetişkin aknesi için BHA:Salisilik asit gibi beta hydroksi asitler (BHA) akne problemi için bire birdir. Doktor ofisinde uygulanan bu peeling işlemi cildin üst tasakasını soyarak hem anti-bakteriyel bir etki sağlar hem de kolajen üretimini tetikler. %0.5 ile %2 arası konsantrasyonlarda uygulanan BHA’nın AHA’lardan farkı gözeneklerin içine de nüfuz edebilmeleridir, bu da akne, sivilce ve siyah noktaları kontrol almak konusunda çok daha etkili olmalarını sağlar.

Thermage teknolojisi: Radyo frekansı ile çalışan bu lazer teknolojisi, cildin alt tabakalarını ısıtarak hem kolajen ve elastin liflerini sıkılaştırıyor, hem de bu hücreleri uyararak daha çok kolajen, daha çok elastin üretmelerini sağlıyor. Dr. Mustafa Karataş, “Cildin üst tabakasında herhangi bir hasara yol açmayan bu tedavi, cilt sıkılaştırma, yüz ovalini toparlama konusunda en başarılı teknolojilerden biridir,” diyor. “Ayrıca gıdı bölgesindeki elastikiyet kaybında da bu sistemden yararlanıyoruz – ki çene altındaki sarkmalar bu yaşlarda en çok karşılaşılan problemlerden biridir.” Ancak bu sistemin olumlu etkilerini görmek için cildinizde yeterli kolajen bulunması gerekiyor. “İleri yaşlarda yaptırırsanız Thermage’dan faydalanamazsınız çünkü ciltte uyaracak kolajen kalmamıştır.” Genelde tek bir seansın yeterli olduğu işlemin olumlu sonuçlarını yaklaşık bir ay sonra görmeye başlıyorsunuz ve bu olumlu etkiler altı aya kadar giderek artıyor.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!