6. ayda bebeğinizin fiziksel gelişimi hız kazanır. Desteksiz oturabilir. Ama zaman zaman sağa sola devrilebilir. Kafasını çarpmaması için tetikte olmak gerekebilir. Nesneleri iki eliyle tutup ağzına götürebilir.

Nesneleri ağzı ile tanır. Bebek Freud’un oral dönemindedir. Eller ve ayaklar kuvvetlenmeye başlar. Algısı açılmıştır. Çevresinde olup bitenle ilgilenmeye başlar.

Eline nesneyi alabilmek, onu çevirmek belki elinden bırakmak ve bunları izlemek keyiflidir. Birey olarak bir şeyler yapıyordur. Nesnelere vurduğunda ses çıkarmak çok eğlencelidir. Özellikle de elindekileri yüksekteyse yere bırakmaya başlar. Bu aylarda atma pek görülmez. Elindekini bırakır ve düşmesini bekler arkasından bakmayabilir. Ama elinden bıraktığı şeyin ses çıkaracağını bilir. Bunu yaparken yavaş yavaş yumuşak sert kavramı gelişmeye başlar. Yumuşaklar ses çıkarmıyordur.

Bu ayın sonlarına doğru elinden bıraktığı nesneleri takip etmeye de başlar. Nesneyi takip etmesi nesne devamlılığının gelişmeye başladığını gösterir. Bir bilim insanı gibi farklı nesnelerin farklı sesler çıkardığını fark etmiştir.

6. aydan fiziksel olarak güçlendiğinden yattığı yerde tam dönebilir. Yalnız bırakmamak önemlidir. Yattığı yerin çevresinde yumuşak destekler koymalısınız.

Algıların açılmış olması kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Vereceğiniz herhangi bir uyaran çok kıymetlidir. İşitsel, görsel ya da dokunsal uyaranlar bebeğin dünyayı tanımasını sağlar. Tabi ki elektronik cihazların sağladığı görsel uyaranlardan bahsetmiyorum. Müzik dinletilebilir. Ama görüntü olmamalıdır. Yaptığı hareketleri ya da çıkardığı sesleri taklit edebilirsiniz çok hoşuna gidecektir.

Kitaplara da bu ayda başlayabilirsiniz. Kitaptan anlamasına gerek yok. Bol resimli az yazılı kitaplar tercih edilmelidir. Resimlerin de çocuğun hoşuna gidebilecek resimler olması bakmasını kolaylaştıracaktır. Kitabı görmesi, sizin ona okuyor olmanız yeterlidir. Biraz da abartarak okumanız faydalı olabilir. En azından çabuk sıkılmasını engelleyebillirsiniz.

Kitabı okurken sadece yazılara odaklanmayın tabi ki. Resimlerdeki her şeyi söyleyin tek tek ağaç, kedi, aslan, bulut gibi… Söylerken de neyi söylüyorsanız gösterin. Göstermeden söylemeniz anlamsız olacaktır. Amacımız öğretmek değil ama kitaplar, nesneler ile dil arasında bağ olduğunu fark ettirmeye başlayabiliriz.

Hayvanların taklidini yapabilir, taşıtların seslerini çıkarabilirsiniz. Yani genel olarak bebeğinizle vakit geçirmek ve vakit geçirirken de vakti dolu-dolu geçirmek önemli görevmiş gibi kitap okursanız bebeğiniz o enerjiyi hisseder ve çabucak sıkılır ama eylemleri daha eğlenceli yapmak ilişkinizi çok olumlu etkileyecektir.

Şarkılar söyleyebilirsiniz. Vücudunuzu ve ağzınızı izleyecektir. Mimikleriniz çok değerlidir. Dans edebilirsiniz. Aynı anda olmasa da tekrarlarsanız ağız hareketlerinizi çıkardığınız ilginç sesleri çıkarmaya çalışacaktır. Dans eder gibi kollarını ayaklarını sallayacaktır.

Bu süreç hem size hem de bebeğinize çok keyif verecektir. İşler bir kenara en azından sosyal medyada geçecek vakit bebeğinizle çok daha faydalı ve doyumu yüksek bir etkinliğe dönüşebilir.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!