7 günde 7 kılo vermek
7 günde 7 kılo vermek

Kısa sürede oldukça kilo verdiren diyetlere büyük bir talep bulunmaktadır. Ancak bu tip diyetlerin birçoğunun sağlığa olumsuz etkilerinin bulunduğu unutulmamalıdır.

Bu olumsuz etkilerin en başında maalesef bu diyetlerde protein, yağ ve karbonhidrat yüzdelerinin dengesiz olmasıdır. Vücudumuzun metabolizması belli bir dengede olduğu için tüketimlerimizde bu dengeye benzer oranlarda olmalıdır. Ancak hızlı kilo verdiren diyetlerde protein oranı genel olarak çok yüksek, yağ ve karbonhidrat oranı ise çok düşüktür. Bu durumda aşırı protein alımından dolayı hem karaciğer hem böbreklerimize aşırı yük bindirmiş ve gereğinden fazla çalışmalarına neden olmuş oluruz. Fazla protein alımının protein içeren besinlerin hayvansal kaynaklı ve kolesterol içerikleri yüksek olmasından dolayı günlük alınması gereken kolesterol miktarını da arttırırlar ve kalp ve damar hastalıklarına neden olabilirler. Düşük oranda yağ alımı yağda eriyen vitaminlerin vücudumuzda yeterince kullanılamamalarına sebep olabileceği için vitamin yetersizliklerine neden olabilirken; düşük karbonhidrat alımı normalde günlük enerji kullanımımızda ilk sırada yer alan karbonhidratların peşinden maalesef kas dokularının kullanılmasından dolayı kas kayıplarına sebep olabilirken, düşük posa alımı nedeniyle de kabızlık sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

Özetle etkili ve süper bir motivasyon kaynağı olduğu belirtilen bu hızlı kilo verdiren diyetlerde yağ kaybından ziyade kas ve su kayıpları olacağından vermiş olduğunuz kiloları en kısa zamanda katlayarak geri alacaksınız. Ek olarak 1 haftalığına bile olsa çok düşük kalorili, yetersiz ve dengesiz bir şekilde beslendiğiniz için metabolizmanızda aksamalar görülebilir.

Sağlıklı yaşamanın birinci maddesi sağlıklı beslenmedir. Diyetisyen kontrolünde hem fazla kilolardan kurtulursunuz, hem de sağlıklı bir yaşama kavuşursunuz


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!