Dil, yumuşak damak, dudak ve yanak içerisinde oluşan küçük, yüzeysel, beyaz renkli, kenarları kırmızı yuvarlak ülserlerdir. Oldukça ağrılıdırlar ve 5 ile 10 gün sürerler.

Sebepleri Nelerdir?

Sebebi tam bilinmemekle birlikte, muhtemelen stres, travma, bazı irritan maddelerin, asitli yiyeceklerin ve alerjik maddelerin ağız ve boğaz mukozasında ve vücudun savunma sisteminde oluşturduğu zayıflıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Aftlar Bulaşıcı mıdır, Yayılabilir mi?

Bakteri veya virüs türünde mikroplarla oluşmadığı için bulaşıcı değildir.

Tedavi

Sebebi tam bilinmediği için, tedavi şikâyetlerin giderilmesine yöneliktir. Basit vakalarda tedaviye ihtiyaç yoktur. Aftlar kendiliğinden genellikle 7–10 günde iyileşirler. Varsa altta yatan diğer hastalıklara yönelik önlemler alınır.

Şikâyetleri azaltıcı tedaviler uygulanır. . Kortizon içeren merhemler yardımcı olabilir. Bazı vitaminler, mineraller, antiseptik spreyler, ağrı kesiciler kullanılabilir. Bakteri türü mikroplar hastalığa ilave olduğunda antibiyotik gerekebilir.

Çok sıcak ve soğuk gıdalardan, asitli içeceklerden, acılı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ağız hijyenine dikkat edilmeli ve karbonatlı gargaralar uygulanmalıdır.

Önemli not; Ağız içerisinde iki haftadan fazla iyileşmeyen bir yaralar önemlidir. Mutlaka doktora başvurulmalı,gerekirse biyopsi yapılmalıdır.

UÇUK NEDİR ?


Daha çok dudaklarda çıkan içi sıvı dolu küçük kabarcıklara verilen isimdir. Nadir de olsa, ağız içerisinde, özellikle diş etleri ve sert damak üzerinde de görülebilirler. Herpes simplex isimli virus mikrobu ile oluşurlar. Çok bulaşıcıdır ve genellikle ağrılıdır. Uçuk çıkmadan önce o bölgede ağrı, karıncalanma, kaşınma, yanma ve sızlama hissedilir. Sonrasında o bölge kızarır, şişer ve içi su dolu kabarcıklar oluşur. Zamanla kuruyup çatlar. Uçuk mikrobu dudak ve ağız içi cildine girdikten sonra o bölgedeki sinir köküne yerleşir ve stres, yorgunluk, uykusuzluk, adet dönemi gibi direncin düştüğü durumlarda tekrarlar.

Uçuklar birkaç saat içerisinde patlayarak kabuk bağlarlar. 7 ile 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşirler.

Sebepleri Nelerdir?

Aktif hale geçmiş, "Herpes simpleks" olarak isimledirilen bir virüs tarafından oluşturulurlar. Gerçekte etkilenen kişilerde virüs beklemededir; stres, ateş, kaza, hormon değişiklikleri ve güneşe maruz kalma durumlarında aktif hale geçer. Uçuklar tekrarladıklarında aynı yerde çıkmaya meyillidirler.

Uçuklar Yayılabilir mi?

Evet, uçukların patladığı an ile tam olarak geçtikleri ana kadarki süre enfeksiyonun yayılması için en riskli dönemdir. Kendi göz ve genital bölgenize yayılabileceği gibi diğer insanlara da bulaşabilir.

Korunma için İpuçları:

Gözünüzü ve deri ile kaplı olmayan bölgelerinizi temastan koruyunuz

Uçuğu sıkmayınız, koparmayınız

Ellerinizi gözünüze ve diğer insanlara değmeden önce yıkayınız.

Bütün bu tedbirlere rağmen bilinmelidir ki Herpes simpleks virüsü uçuk yokken bile bulaşabilir.

Tedavi:

Tedavi, uçuğun üzerinin virüse karşı bir madde ile kapatılmasıdır. Mesela %5 asiklovir merhem bunun için kullanılabilir. Henüz tedavi yoktur ama birçok araştırma yürütülmektedir. Hekiminize veya diş doktorunuza son gelişmeler hakkında bilgi danışabilirsiniz.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!