Ağız boşluğu kaynaklı ağız kokusunun tedavisi
Ağız boşluğu kaynaklı ağız kokusunun tedavisi

Ağız Kokusunun Sebepleri:
Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları , sinüzit ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar,
Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),
Böbrek yetmezliği
Karaciğer yetmezliği,
Metabolizma bozuklukları

Ağız kokusunun sebeblerinin %87 si ağız boşluğu kaynaklıdır. Bunlar çürük dişlerden ,dilden, gingivitisten (diş eti iltihabı ), periodontitisten ( dişi çevreleyen destek dokular ), ağızda bulunan protez ve kaplama dişlerden kaynaklanır.

Ağız Boşluğu Kaynaklı Ağız Kokusunun Tedavisi için;

1-Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun.

Diş çürükleri, diş eti iltihaplarıağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Diş çürükleri tedavi edilmeli ,diş taşları temizlenmelidir.

2-Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin.
Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmelidir.

3-Sakız çiğneyin.
Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır.

4-Tarçın kullanın.
İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır.

5-Daha fazla su için.
Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

6-Asla burnunuz tıkalı uyumayın.
Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur.

7-Basit şeker tüketiminizi azaltın.
Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar.

8-Lokmaları iyi çiğneyin.
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

9-Diş ipi kullanın.
Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz.

10-Sigara içmeyin.
Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur, diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.


Konya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!