Ağız ve diş sağlığı hakkında
Ağız ve diş sağlığı hakkında

Çürükleri önlemek ve ağız sağlığını korumak icin, beslenme duzeniniz, ne yediğiniz ve ne sıklıkla yediğiniz cok onemlidir. Bazı gıdaları tukettiğiniz dakikada ağzınızda bir takım değişiklikler başlar. Ağzınızdaki bakteriler; gıdalarda bulunan şekeri asite cevirir. Bu asit, diş minesine saldırarak curuk oluşumunu başlatır. Ne kadar sık yemek yerseniz, o kadar sık dişleriniz bu curuk dongusune maruz kalır.


Ağız sağlığını koruyan yiyecekler nelerdir?

Ağız ve diş sağlığınız icin en faydalı gıdalar; sut ve sut urunleri, balık, tavuk, diğer et urunleri ve kuru yemişler (fındık, ceviz vb.)dir. Bu gıdalar, dişlerin remineralize olabilmesi icin gerekli kalsiyum ve fosforu sağlayarak diş minesini korurlar. Remineralizasyon, diş minesinden mineraller asitler vasıtası ile uzaklaştırıldığı zaman, mine uzerine eksik mineralleri geri yerleştiren doğal bir surectir.

Bu gıdaların dışında, sert ve sulu meyvalar (elma ve armut gibi) ve sebzeler de ağız sağlığı icin faydalı seceneklerdendir. Bu gıdalar yuksek oranda su icerir ve bu su, meyvaların icerdikleri şekeri seyreltir ve tukuruk akımını uyarır.

Tükürük, dişteki gıda artıklarını yıkayarak uzaklaştırır ve asidi tamponlar. Asitli yiyecekler; (limon, portakal, domates vb.) geniş bir oğunun bir parcası olarak yenmelidir. Bu şekilde icerdikleri asidin etkisi azalmış olacaktır...

Ağız sağlığına zararlı gıdalar nelerdir?

Unlu ve şekerli gıdalar(şekerleme, lolipop, kurabiye, biskuvi, pasta, kek, tart, ekmek, patates cipsi, kraker vb.), şekerli meyveler ( muz, kuru uzum vb). Bu gıdalar cok yuksek oranda şeker icerirler. Dişinize yapışıp, bakteriler icin bir besin kaynağı olarak iş gorurler. Ek olarak, oksuruk şurupları ancak gercekten gerekli oldukları zaman kullanılmalıdır. Cunku şekerlemeler gibi, dişi şeker ile kaplayarak diş curuğune neden olurlar. Oksuruk şurupları kullanılmak zorunda kalındığında ise, muhakkak ardından ağız temizliği yapılmalı, hic olmazsa su ile ağız temizlenmelidir.

Faydalı ve zararlı icecekler nelerdir?

Faydalı icecek secenekleri; su (ozellikle florlanmış su), sut ve şekersiz caydır. Şekerli icecek tuketimi azaltılmalıdır (şekerli gazozlar, limonata,
meyve suları ve şeker eklenmiş cay ve kahve gibi). Ayrıca gun boyu, devamlı şekerli icecek yudumlamaktan da kacılmalıdır. Gun boyu bu tarz iceceklerden azar azar da olsa iciyor olmanız, dişlerinizin şekere ve dolayısıyla curuk yapıcı asitlere devamlı maruz kalmasına neden olacaktır.

Tatlandırıcılar ve şekersiz urunlerin dişler uzerinde etkisi nedir?

Şeker tadında ve gorunumunde tatlandırıcılar, şeker ile aynı şekilde sindirilmedikleri icin ağızdaki bakterileri beslemezler ve dolayısıyla da curuk yapan asitlerin uretimine neden olmazlar. Eritritol, isomalt, sorbitol, mannitol, sakarin, aspartam icerirler.
Şekersiz urun ibaresi; urune işlenmesi esnasında haricten şeker eklenmediğini ifade eder. Ancak bu, gıdanın doğal tatlandırıcılar (bal, barley, malti, fruktoz, veya pirinc şurubu gibi) icermediği anlamına gelmez. Bu tatlandırıcılar, şeker ile aynı oranda kalori icerirler ve dişler icinde aynı oranda zararlıdırlar. Aldığınız urunun doğal tatlandırıcı icerip icermediğini anlamak isterseniz, icindekiler tablosunu inceleyin."-oz" eki
ile biten kelimeler, fruktoz, sukroz gibi, genellikle doğal tatlandırıcılardır. Ayrıca tabloda tatlandırıcılar başlığı altını da kontrol edebilirsiniz.

Sakız ciğnemek dişler icin iyi midir?

Şekersiz sakız ciğnemek aslında dişleriniz icin yararlıdır. Cunku, sakız dişler uzerine yapışmış gıda artıklarını temizler ve asitleri notralize eden
tukuruğu harekete gecirir. Hatta tatlandırıcı olarak xylitol iceren şekerler, curuk oluşumunu azaltır. Yalnız cene kemiğinizde veya cene ekleminizde
sorunlarınız varsa, sakız ciğnemek sizin icin zararlı olabilir.

Diş ve dişeti bakımı nasıl olmalıdır?

 Dişlerinizi duzenli fırcalayın, gunde en az iki kere ve tercihen her yemekten ve atıştırmadan sonra.
 Florid iceren bir diş macunu kullanın.
 Gunde en az bir kere diş ipi kullanın.
 Diş hekiminize duzenli olarak gorunun, tercihen yılda iki kere.
 Cok yonlu beslenin ve oğun arası şekerli yiyicek ve icecek tuketiminizi azaltın. Eğer atıştırmanız gerekiyorsa, besleyici besinler tercih edin. Peynir, ciğ sebze, sade yoğurt veya sulu meyveler gibi.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!