Disparoni ; cinsel birliktelik sırasında yineleyici ve devamlı genital ağrının bulunmasıdır. Genital bölgede meydana gelen ağrı organik sebeplere (vajinal doğum, enfeksiyon, sistit, üretrit, kitleler vb.) bağlı olabileceği gibi psikolojik sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Disparoni Tipleri

Cinsel uyarılma bozukluğuna bağlı gelişen tip; Partnerle cinsel uyum sorunları, cinsel ilişkide döngüyü tamamlayamama (cinsel siklus aşamalarını gerçekleştirememe)

Organik tip

Travmaya bağlı gelişen tip

Disparoninin Nedenleri Nelerdir?

Cinsellikle ilgili korkular

Cinsel taciz öyküsü

Anksiyete

Evlilik sorunları

Ağrı beklentisi

Cinsel mitler

Organik sebepler

Disparoni ve Vajinismusun farkı nedir?

Disparoni ve Vajinismus arasındaki en önemli fark penisi içine alabilme yetisidir. Vajinismusta kadın penisi içine alamazken disparoni de kadın ağrılı olarak penisi içine alabilir.

Disparoninin Tedavisi

Tedavide, jinekolojik muayenede herhangi bir organik sebebe bağlı olmayan hastalarda cinsel terapi son derece etkili olmaktadır. Cinsel terapide amaç; ağrının azaltılması ve kontrolü, cinsel yaşamın tatmin edici hale getirilmesidir.

Tedavi sırasında danışanlarla çift olarak görüşme yapılmaktadır. Görüşmelerde ağrı ve cinsellik üzerine psikoeğitim, cinsellikle ilgili olumsuz düşüncelerin değiştirilmesi ve davranışsal ev ödevleriyle süreç tamamlanmaktadır. Tedavi sürecinde ilişki sorunları, geçmiş yaşantılardaki travmalar, cinsel taciz öyküsü vb. durumlar üzerinde de durularak bireye özel bir yol haritası belirlenmektedir.

Tedavi sonrası danışanlarımız mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaktadır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!