Ağrılı cinsel ilişki nedenleri ?
Ağrılı cinsel ilişki nedenleri ?

Vajnismus:Penis,parmak,tampon veya spekulumla vajinaya girilmeye çalışıldığındavajinanın dış 1/3'ünü çevreleyen perineal kasların tekrarlayıcı veya kalıcı istemsiz kontraksiyonudur.(kasılması). Vajinismus tedavisi son derece basit ve kolaydır.Kişi eşiyle severek evlenmesine rağmen birtürlü gereçek anlamda cinsel birliktelik yaşayamaz.Eşiyle öpüşmesinde ,sevişmesinde hatta eşinin penisini genital bölgesine sürtünmesine izin verir.Ancak penisin gireceğini anladığı sırada bayan istemsiz bir refleksle bunu kendi elinde olmadan yapar ve o anda ani bir hamleyle baçaklarını kasar ,eşini ittirir veya kendisini geri çeker yukarı,yastıga doğru kaçış pozisyonu alır.İşte bu vajinismustur.Bunda bayan tamamen korktuğu için bunları yapar.Tedavisi 1 veya 2 seans olup konuşarak ve soruna göre çok basitçe çözülür.Hastalarımız bu sorunu bu kadar kolay nasıl çözüldüğüne hayretle karşılamaktadır.Herşey bir yuvayı kurtarmak için olmalıdır.

Disparon:Disparoni “zor çiftleşme” vajinusmus yokluğunda cinsel ilişkiden önce, ilişkisırasında veya sonra oluşan genital ağrıdır. Kadınların yaklaşık2/3'ünü hayatları boyunca etkiledikleri tahmin edilmektedir.
Menopozda hormon replasman tedavisi amacıyla çeşitli hormon tedavisialan hanımlarda kanama oluşabilir. Ancak herzaman madalyonun arkasındanbakmak gerekir

Menopozsonrası vajina kanaması: : menopozda hormon replasman tedavisiamacıyla çeşitli hormon tedavisi alan hanımlarda kanama oluşabilir.Ancak herzaman madalyonun arkasından bakmak gerekir

MenopozSonrası Kanama Nedenleri
Budönem genel olarak kırklı yaşların ortası ile sonu arasında premenopozolarak başlayan semptomlar pastmenopoz (menepoz sonrası) periyoddönemi ile devam eder.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!