Aile danışmanlığı nedir / neden önemlidir
Aile danışmanlığı nedir / neden önemlidir

Aile danışmanı, aile bireyleri ve çiftler arasında yaşanan sorunları çözebilmeleri için, kişilerin daha sağlıklı ve kaliteli iletişim kurmalarını, çözümleyemedikleri sorunlarını çözmelerini sağlayan, farkındalık kazanmaları için onlara ışık tutan, bu konuda eğitim almış uzman kişidir.

Mutlu Ailenin temelleri, çocukluk ve gençlik dönemlerinde, ebeveynlerin yaşantıları örnek alınarak, onların sevgi, saygı, davranış, sorun çözme şekillerine göre bilinçaltımıza kaydedilir. Buna göre aile işleyiş sisteminindeki sorunlar tespit edilir. Aile terapisinde seanslar tek bir bireyle değil, bazen bireyin tüm aile üyeleri ile birliktede yürütülür. Bazı durumlarda çekirdek aile üyeleri ile birlikte aileye etki eden geniş aile üyeleri de seanslara dahil edilir. Örneğin, anneanne, babaanne, dede, teyze, amca, dayı vb. Çünkü çiftlerin davranışlarının kökeni kök aileye dayanır. Genelde erkek babasını, kadın annesini rol model almaktadır. Çiftlerde kadının kök ailesindeki, annenin eşine olan tutumu nasılsa( sevgi veya nefret) kızına rol model, erkeğin kök ailesindeki, babanın eşine olan tutumu nasılsa (sevgi veya nefret)oğluna rol modeli olabilmektedir.

Evlilik duygusal bir alışveriştir, biri genellikle eksik verdiği zaman diğerinin kimyası bozulacağından, kendini ister istemez değersiz hissederek öfkelenecektir ve buda günlük yaşantısına yansıyacaktır. Çatışmaların altında yatan asıl gerçekte budur. Yoksa insan çok değer verdiği birini, hata yapsa da kolay kolay üzemez. Çıkan çatışmalarda da çiftler genellikle kök ailede gördüğü çözüm yöntemi neyse onu uygularlar. Aile danışmanı, bireylere farkındalık kazandırarak, evliliklerinde iletişimde çatışma yaratan davranış kurallarında, çatışmalara neden olan davranışları değiştirmek ‘’ ben ’’ yerine ’’ biz ‘’ ruhunu aşılamak, eşlerin birbirlerini olduğu gibi kabul etmek, değiştirmeye çalışmamak gibi farklı alanlarda ve iletişim kusurlarında doğru davranış konusunda yol göstererek, onlara rehberlik eder. Çiftlere karşısındakini saygı ile dinlemeyi, karşısındakinin bakış açısıyla empati yapmalarını, her kavgada eski defterleri karıştırmadan, sadece çatışmaya sebep olan konu üzerinde odaklanmalarını, duygu ve düşüncelerini açıkça ve net bir dille, incitici veya yargılayıcı davranışlarda bulunmadan ‘’ ben ’’ diliyle çözmelerine yardımcı olur.

Kadın ve erkek beyninin biyolojik olarak, yani yaratılıştan gelen algılama şeklinde farklılıklar olduğundan, Aile içinde bireyler arasında yaşanan sorunlar, içe atılan öfkeler den dolayı iletişim problemleri yaşamalarına, kızgınlık ve öfkenin yanında, anlaşılmadıkları kanaatiyle, kendisine değer verilmediği gibi düşüncelere kapılıp birbirlerinden uzaklaşabilirler. Bunun için kişilerin içlerinde hiçbir şeyi biriktirmemelerini, biriktirilen her sıkıntının, hem kişilerin sağlığını etkileyeceğini, hem de günün birinde mutlaka şiddetli bir şekilde patlayıp ortaya çıkacağını, bunun içinde çiftlerin soyut değil somut bir dille birbirlerine açılmaları konusunda da danışman, farkındalık oluşturur. Anlaşmazlıklar bazen eşler arasında, bazen baba ve çocuklar arasında, bazen de anne ile çocuklar arasında olabilmektedir. Özellikle çocuklar büyüyüp ergenlik yaşına geldiğinde, aile içinde kutuplaşmalar olup dengeler değişmekte, kişiler arasında tartışmalar ve soğukluklar girebilmektedir. Bunun yanında travmalar, depresyonlar ve tüm ekonomik zorluklarda aile dinamikliğini kökünden etkileyebilen faktörlerdir. Aile içindeki mutsuzluklar bireylerin ev, okul, iş gibi tüm sosyal yaşantılarını da etkilemektedir.

Aile danışmanlığı, eşler arasındaki ilişkileri ve ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenlemede fayda sağlayarak, aileyi oluşturan bireylerin beden ve ruh sağlığı açısından, sorunsuz ve sağlıklı bireylerin yetişmesi için çiftlerin farkındalık kazanmalarını sağlar. Çiftlerin alacakları karara göre hareket eden, hiçbir zaman ‘’boşanın’’ deme yetkisi olmayan, ancak çiftlerin almış oldukları karar doğrultusunda, evlilik, ayrılık ve boşanma aşamasında bireylerin ve çocukların, daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri yönünde, farkındalık kazanmaları için onlara ışık tutar.

HANGİ KONULARDA AİLE DANIŞMANLIĞINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ?

* Eşler arasındaki iletişimsizlik ve birbirlerini anlayamamalarında

* Çatışmalara sebep olan sorunların çözümünde bakış açılarını değiştirme konularında

* Eşlerin birbirine karşı ilgi ve sevgilerinin azalmasında

* Eşlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesinde

* Duygusal ve fiziksel şiddette

* İlgisizlik, Değersizlik, Özgüven eksikliklerinde

* Eşler arasında öfke kontrol problemlerinde

* İletişim kopukluklarında

* Tartışma sonunda küsme problemlerinde

* Cinsel problemlerin çözümlenmesinde

* Aldatma ve sadakatsizlik sorunlarında

* Kök ailelerin evliliğe müdahale etmesi ve eşlerin gerekli sınırları çizememesi gibi konularda

* Boşanma kararlarında

*Travma, Depresyon ve Anksiyetelerde, Antidepresan ilaçların yanında psikolojik destekle daha çabuk düzeleceği bilincinde olanlar ve bunlar gibi bir çok alanlarda..

Sevgi ve saygı çerçevesinde sağlıklı iletişim kurallarına ulaşabilmek için, kurumumuzdan destek alabilirsiniz.


Zonguldak Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!