AİLE PLANLAMASI

Aile planlaması ailelerin istediği zamanda,istediği kadar bakabileceği kadar çocuğa sahip olması için gebe kalmayı önleyici yöntemlerin uygulanmasıdır.Aile planlamasının amacı çocuk sayısını azaltmak değildir.Bir diğer amacı gebelikler arasında belli bir süre bırakılarak anne ve çocuk sağlığını korumaktır. Aile planlamasının felsefesi çiftlere çocuk yapmak istediklerinde ve istemediklerinde yol göstermektir.Çiftlere çocuk sayısı ve doğumlar arasındaki süreyi belirlemede yardımcı olur.2 yıldan sık aralıklarla yapılan doğumlar ile annenin çok genç ya da yaşlı olması anne ve çocuk sağlığını olumsuz etkilemektedir.Dünyada her yıl yarım milyondan fazla kadın gebelik ve doğumla ilgili problemlerden hayatını kaybetmektedirler.Etkili aile planlamasının uygulanamaması sonucu ,ülkemizde her yıl 500,000 den fazla kadın küretaj olmakta ve dahada tehlikelisi 50,000 in üstünde kadın yaşamını yitirmektedir.Aile planlamasının amacı fazla sayıda ve sık gebelikleri önlemek ve sık doğumların anne,çocuk sağlığına olan olumsuz etkilerini engellemek,düşükleri önlemek,çocuğu olmayan ailelerin çocuk sahibi olmaları için yol göstermek,ailelere gebelikten korunmanın sağlıklı yöntemlerini öğreterek anne ve çocuk sağlığını korumaktır.

Bilinen aile planlaması yöntemleri:

A-DOĞAL RİTM METODU Bu metodla çiftler kadın siklusunun fertil döneminde istemli olarak cinsel ilişkiden kaçınırlar.Bu yöntem diğer metodları kullanamayan veya kullanmak istemeyen adetleri düzenli olan kadınlar için uygundur.Adet peryodu gebe kalma olasılığının değerlendirilmesi için 3 faza ayrılır:
a-Nisbi(doğurgan olmayan) faz 1,adet başlangıcından yumurtlama öncesi zamanına kadar sürer.
b-Faz 2,fertil faz(doğurgan) yumurtlama öncesi birkaç gün ile yumurtlama sonrası 48 saate kadardır.
c-Faz 3,(kesin infertil faz),yumurtlamadan 48 saat sonra başlar ve adet kanamasının başlangıcına kadar yaklaşık 10 ila 16 gün devam eder.
Adet peryodunun fazları nasıl belirlenir:
a-servikal mukus incelenmesi, faz 1 ve 3 de rahim ağzı akıntısı az miktardadır, kalındır, uzatılmaya çalışıldığında hemen kopar. Faz 2 de akıntı bol miktardadır, ince berrak ve kolayca uzar.
b-bazal vucut ısısı olçümü, bazal vücut ısısı sabah ölçülmeli. Normal koltuk altı ısısı 36.5 derecedir. Sabah yatakdan kalkmadan ölçülen vücut ısısının 0,2 ila 0,6 derece arasında artış olması yumurtlama olduğunun göstergesidir. Yumurtlama sonrası gebe kalınamayacak dönem, ısı artışının 3.gün sabahı başlar ve adet kanamasına kadar devam eder. Bu yöntemin avantajı hiç yan etkisinin olmamasıdır. Ekonomiktir, bu yönteme bağlı sağlık riski yoktur. Dezavantajı, başarısızlık oranı yüksektir. Her yıl içinde 100 kadında 10 ila 30 kadardır. insel temasla geçen hastalıklara karşı koruculuğu yoktur. Ayrıca cinsel ilişkinin spontanlığını engellemektedir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!