Çevremize baktığımızda bazı şeyler zamanla bazı şeylerde hemen değişim göstermektedir. İnsanın oluşturduğu aile yapısı da zamanla değişim gösterebilmektedir. Günümüzde teknolojinin beraberin de aile içi iletişim değişime uğramakla beraber çağın getirdiği etkenlerden dolayı da aile yapımız etkilenmektedir. Bir çok ailede teknolojinin kaynağına bağlı iletişim sorunları olabiliyor, yeteri kadar iletişime geçmemeye veya sosyal medyayı iletişim aracı görürken reel hayatta iletişim becerilerimizi zayıflatabiliyor.

Çevreyi yeteri kadar dinlememe, internette zaman geçirirken çevrenizdeki kişilerle iletişimi erteleme gibi iletişim sorunları ortaya çıkabiliyor. Birey dinlenmediğini fark ettiği zaman önemsenmediğini düşünür, bu sebeple öfkeli tepkiler gösterebilir. Öfkelenmek insan doğasın da normal bir duygudur, nasıl güldüğümüzde pozitif olabiliyorsak öfkelendiğimiz zamanda agresif olabiliyoruz, fakat burada önemli olan kişinin öfkesini kontrol edebilmesidir. İnsan doğası gereği özdeğer ve özsaygısına ithamda bulunulduğu zaman kendisini savunmaya çalışır ve sonuç olarak öfkelenme yaşar, bunu yaşam tarzı haline getirdiğinde kişiliğini etkilemeye başlar.

Öfkelenmek doğumdan sonra öğrenilmiş bir duygu durumudur, zamanla gelişim göstererek daha kolay hale gelir fakat bunu değiştirmek yine bireyin kendi elinde olduğunu bilmesi önemlidir. Aile içinde de öfkelenebileceğimiz durumlar olabilir fakat empati yaparak bu öfkelenmelerin üstesinden gelmeye çalışabilinir. Aile için de sohbet etmek gün içinde yaptığımız işleri konuşmak hem öz değerinizi hem de aile içindeki iletişiminizi kuvvetlendirir. Çocuklarınızla yapacağınız yarım saatlik etkinlikler çocukların zihin yapılarının daha sağlıklı olmasını ve duygusal olarak da gelişimlerini etkiliyor. Bir konu hakkında karar almanız gerekiyorsa ailenizi bir araya toplayıp hep birlikte karar almaya çalışın, hem eşiniz değer ve saygı gördüğünü hem de çocuklarınızın özgüvenine katkı sağlamış olursunuz. Aileniz le kaygılarınızı paylaşın, hep ertelenen konuları mutlaka konuşun, duygularınızı ifade edin davranışlarınızla yansıtmayın. Kişileri yargılamak suçlamak eleştirmek yetişkinlere göre çocuklar üzerinde daha fazla olumsuz etkiye sahip olabiliyor, eşler arasındaki tartışmalardan çocukların duygusal olarak etkilenip daha fazla öfkeli ve şiddete yatkınlıkları söz konusu olabiliyor. Eşinizle ilgili problemlerinizi çocuklarınızla birlikte değil bireysel olarak çözmeyi denediğiniz de ebeveyn kimliğiniz pozitif etkileyecektir. Çocuklar gelişim dönemlerinde ben merkezci olurlar bu sebepten dolayı çevresindeki olayları genelde kendi üzerine alınabilirler, oluşan tartışmalarda ise çocuklar kendilerinin etkisiyle tartışıldığını düşünebilirler, bu sebeple çocuklar da suçluluk hissi oluşabilir ve ruh sağlığı etkilenebilir. Çocuklar bir çok şeyi kendisini yetiştiren ebeveynlerinden öğrenir hangi olaya nasıl tepki vermesi aile süreciyle oluşur ve bu sebeple ebeyn ilişkileri çocukların kişiliği ile pekişir.


Bolu Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!