AKUT SİNÜZİT: Çabuk, kısa süre içinde ortaya çıkan, genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu (nezle/soğuk algınlığı) ile başlayıp daha sonra da, baş/yüz ağrısı, burun tıkanıklığı (burun çevresinin duyarlılığı) koku kaybı (nadiren kalıcı olabilir), geniz arkasına akıntı (çoğu zaman sarı-yeşil renkte), ateş, kötü nefes kokusu, kötü bir tat, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, kulak sorunları gibi şikayetlerin birçoğu bulunur. Ateş, bu rahatsızlıklar içinde ön planda olanıdır. Buradaki sinüzit oluşumu, sırası ile virüslerin neden olduğu dönem, ostiomeatal bölge tıkanıklığı ve daha sonra bakterilerin işe karıştığı dönem olarak düşünülebilir. İyi tedavi edilmeyen sinüzit kronikleşir, sıklıkla tekrarlayabilir.

Akut sinüzit ile uzun süren soğuk algınlığı/grip/gripal enfeksiyon,birbirine çok benzer !

SOĞUK ALGINLIĞI(Nezle)

Hepimiz bu kelimeyi çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Gerçekte de, işgücü veya okul günü kaybı yapan ve en sık görülen rahatsızlıktır. Nezle veya soğuk algınlığı, 200 den fazla sayıdaki basit virüslerin (rhinovirus vb.) burun ve boğaz mukozasını etkilemesi sonrası görülen iltihap durumudur. Sinüzit, grip veya gripal enfeksiyon ile kolay karıştırılabilir.

Sulu burun akıntısı, hapşırma, ateş, öksürük, kırgınlık soğuk algınlığındaki esas şikayetlerdir.

Grip, İnfluenza adı verilenbir virusun neden olduğu, nadir görülen burun iltihabıdır ve yukarıdaki şikayetlerin daha ağır olmasının yanında, ateş, başağrısı, öksürük, bulantı, kusma, ishal rahatsızlığı, eklem ağrısı da hastayı bitkin bırakır. Gripal enfeksiyon ise, grip benzeri iltihapdır ve farklı virüslerden kaynaklanır.

Üst solunum yolları rahatsızlıklarındaki kırgınlık, yorgunluğun nedeni ;

TNF-alfaadı verilen bir protein olduğu düşünülmektedir. İltihap ile savaşacak bağışıklık hücrelerinden kaynaklanan bu protein, romatizma gibi kronik rahatsızlığı olan hastalarda da yorgunluk oluşturur. Soğuk algınlığı/gripal enfeksiyon vb. rahatsızlığınız var ise, sonbahar ve kış mevsiminde okul/yatakhane/sinema/otobüs gibi kalabalık olan yerlerde virüsleri hapşırma/solunum/direkt temas ile diğer kişilere bulaştırabilirsiniz (Virüs ile kirlenmiş parmakların göz, ağız, buruna getirilmesi soğuk algınlığına yakalanmanın en sık nedenidir, korunmada en önemli olan, elleri etkili şekilde sık olarak yıkamaktır). Böylece, birçok kişi burun iltihabı olur ve onlar da başkalarına bulaştırabilir (hasta olan kişilerin, sorumlu davranıp hapşırırken burunlarını kapatmaları, tokalaşmamaları/öpüşmemeleri gerekir, kalabalık yerlerde bulunmamaları, evde istirahat etmeleri en uygun davranıştır). Ayrıca, soğuk havanın burun mukozasını tahriş etmesi/tüylerin hareketini azaltması, stres ve yorgunluk ile virüsler burun içinde hızla üreyebilir, bazen de bir haftaya kadar üremeye devam edebilirler.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!