Akut Pankreatit Nedir ?

Pankreas adı verilen sindirim ve hormon salgılama gibi işlevleri olan organda aniden baş gösteren iltihaplanmadır.Pankreasın sindirim ve hormon salgılamak üzere iki ana görevi vardır.

Akut Pankreatit Nedenleri
Akut Pankreatit vakalarının % 80 ila %90 ‘ında pankreatit oluşumunun iki ana nedeni safra taşları ve aşırı alkol tüketimidir. En az beş ile yedi yıl gibi uzun sürüli alkol kullanımı sonucunda pankreatit oluşabilir. Kronik pankreatit hastalığının çoğunluğu alkol bağımlılığı sebebiyle meydana gelir. Safra kesesi taşları nedeniyle pankreatit 50 yaş ve üzeri kadınlarda sıklıkla görülebilir. Pankreatit vakalarının %10 ya da %20’si ise aşağıdaki gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanır.

İlaçlar

Bazı kimyasallara maruz kalma

Kalıtsal hastalık

Pankreas ya da barsak anormallikleri

Kandaki yüksek yağ seviyeleri

Akut Pankreatit Belirtileri Nelerdir ?
Akut pankreatit hastalığının en yaygın belirtisi ağrıdır.

Ağrı aniden gelir ve yavaş yavaş çoğalır. Genellikle çok şiddetlidir.

Ağrı genellikle karın bölgesinin üst ve sol kısmında meydana gelir.

Ağrı genellikle bir kaç gün sürer

Akut pankreatit olan kişiler genellikle kendilerini halsiz ve genel olarak hasta hissederler. Bunlardan bazıları şunlardır.

Bulantı

Ateş

Karın şişmesi

Hızlı kalp atışı

Zayıflık ve yorgunluk hissi

Sersemleme ve bayılma

Ajitasyon

Konsantrasyon güçlüğü

Baş ağrısı

Akut Pankreatit Tanısı
Akut pankreatit belirtileri sonucunda kişinin yaşam tarzı ve alışkanlıkları, tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinildikten sonra hastalığın teşhis ve tanısı için bazı testler uygulanır.

Röntgen Filmleri: Pankreatit tanısı için ayrıntılı bir karın röntgeni çekilebilir.

Ultrason: Safra kesesi, incebarsak, karaciğer ve pankreas kanallarının incelenmesi için çok iyi bir görüntüleme testidir.

ERCP: Pankeras ve çevresindeki dokuların, ucunda küçük bir video kamera bulunan, esnek bir yapıya sahip endoskop yardımıyla görüntülendiği bir testtir.

Kronik Pankreatit Nedir ?
Pankreatit hastalığının devam ettiği ve iyileşmediği uzun vadeli iltihabi bir hastalıktır. Gereğinden fazla alkol kullanımı, kalıtsallık veya sebebi bilinmeyen pankreatit ve travma,psödokist nedeniyle pankreas kanalının tıkanması gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Ultrason, bilgisyarlı tomografi ya da ERCP gibi görüntüleme testleri ile teşhis edilebilir.

Kronik Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir ?
Kronik pankreatit hastalığının tedavisine başlarken ilk adım ağrının kesilmesidir. Akabinde hastaya nişastadan oldukça zegin ve yağ içermeyen bir diyet hazırlanır. Yeterince pankreas enzimleri salgılanmadığı takdirde dışarıdan ek olarak verilebilir. Bu önlemler ile herhangi bir düzelme kaydedilemez ise ameliyat uygulanır ve pankreas kanalı barsağa boşaltılarak pankreasın sorunlu bölümü alınır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!