Alıç sirkesi
Alıç sirkesi

Alıç sirkesi, alıç meyvesinden elde edilir. Alıç ağacı ormanlarda, dere kenarlarında, çalılıklar arasında yetişir. İnsan sağlığına birçok faydası olmakla beraber esas olarak damar ve kalp sağlığı için birebirdir. Damar çeperlerinde biriken kalsiyum ve kolesterol oluşumlarını eritmektedir. Yani damarları temizler, genişletir ve bütün organların kanla beslenmesini sağlar. Ben bu amaçla kullandım ve çok iyi sonuç aldım.

Tıp fakültesinde geçen 7 yıllık tahsili de sayarsak 40 yıllık klasik tıp eğitimi almış biri olarak açıkçası bitkisel ilaçlara pek sıcak bakmıyordum. Bendeki koroner arter hastalığı için anjiyo, sintigrafi ve belki de ardından gelecek balonla açma ya da bypass ameliyatını göze alamadığım için bir umut olarak alıç sirkesi içmeye karar verdim. Sonuç alacağımdan da umutluydum çünkü sirkenin kaplardaki kireç birikintilerini erittiğini, yok ettiğini biliyordum. Bunu bizzat üzüm sirkesi ile deneyerek gördüm.

Ayrıca eşimin arkadaşının anneannesi de alıç sirkesini 3 ay kullanarak iyi olmuş. Ben de bu vesileyle tanıştım bu bitkisel ilaçla. Eşim sirkeyi bir şişe içinde getirdi. Eczanelerde ve aktarcılarda satılır. Pahalı bir şey değil. Tıp doktorlarının verdiği ilaçlara ilaveten alıç sirkesini de kullanmaya başladıktan sonra abartısız bütün kalp şikayetlerim geçti. Yürürken göğsüme ağrılar giriyordu, durup dinlenmek zorunda kalıyordum.

Çok da kiloluydum, 140 kilo idim. Alıç sirkesi iştahı da azaltıyor. Bu arada diyet yaptım, her gün 3-4 km yürüdüm ve hala yürüyorum. Şimdi 120 kiloyum. Evet tekrar edeyim hiçbir şikâyetim kalmadı. Alıç sirkesini ara vermeden 3 ay kullandım.

Kullanım şekli Her sabah bir yemek kaşığı alıç sirkesini yarım bardak su içine katıp aç karına içiyorum. Üzerine de biri iki yudum su içiyorum, çünkü ağızda kalıntısı diş minesine zarar verebilir. İyileştikten sonra şimdi her ayın 1’inde başlamak üzere 250 ml’lik bir şişe bitiriyorum.

Bu da yaklaşık 10 gün sürüyor. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler internetten araştırabilirler. Şen ve esen kalın.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!