ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ VE ORTA YÜZ BÖLGESİ GERME AMELİYATI

Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti yüz yenileme girişimleri arasında önemli yer tutar. Özellikle alt göz kapağında yapılan blefaroplasti teknik olarak üst kapaktakine göre daha detaylı bir ameliyattır ve göz çevresi problemlerinin giderilmesinde çok önemli bir yeri vardır.

Orta yüzde problemler nedir?

Orta yüz dediğimiz bölge gözaltı ve bunun altındaki “yanak” bölgesini içerir. Yüzde görsel olarak en önemli bölge burasıdır. İnsanlar iletişimde bu bölgeye bakarak konuşurlar. Bu bölgeden yakınan hastalarda genellikle; kırışık, torbalanmış ve koyu renkte bir alt göz kapağı, koyu bir halkalanma, elmacık kemiği bölgesinde çökme, yanakta oluklanma ve ağız kenarına yığılmış ve derin bir oluk yapan yanak dokusu vardır. Çoğu kez bu bölge yaşla uyumsuz olarak erken çökmüş görünmekte, yaşı olduğundan daha fazla göstermekte, kişide sürekli yorgun ve solgun bir ifade oluşturmaktadır.

Problemin kaynağı nedir?

Deri yaşla elastikiyet ve esnekliğini kaybeder. Gözaltı ve yanakta bir deri sarkması olur. Gözaltı yağ yastıkları öne doğru gelerek fıtıklaşır. Bu da torbalanmayı yapar. Gözaltı-yanak bağlantısını sağlayan yağ dokuları yerçekimi ile aşağıya kayar. Bu olay göz altındaki koyu halkalanmayı oluşturur. Yanakta bulunan büyük yağ yastığı daha aşağıya kayarak ağız kenarı ve çeneye yakın kontur bozukluğuna yol açar.

Çözüm nedir?

Bunların tümüne alt göz kapağı estetiği ve orta yüz germe-kaldırma operasyonu çözüm getirebilir. Alt göz kapağı estetiği sadece deri ve derialtında yapılabildiği gibi, derin planda ağız kenarına kadar inilerek orta yüz bölgesinin gerilmesi için de kullanılabilir.

Ameliyat genel anestezi veya sedasyonlu- lokal anestezi (hastaya rahatlatıcı ilaçlar vererek) ile yapılabilir. Kirpik altı hizasından yapılan kesi ile göz altı yağ dokusu önüne ve kemik seviyesine inilir. Yağ dokusu önünde torbalanmaya yol açan göz kapağı zarı kemik zarından yapılan bir tabaka ile sağlamlaştırılır. Bu teknik temel olarak tıpkı bir fıtık onarımına benzer. Aşağı kaymış yanak ve göz çevresi yağ dokusu yukarı doğru çekilerek kemik kenarına asılır. Bu olay genç bir yüzdeki anatomiyi taklit etmek için yapılır. Çünkü genç bir yüzde yanak yağ tabakası hemen göz kapağı sınırından başlamaktadır. Sonra deri fazlası uygun şekilde kesilerek çıkarılır. Kesi deri içinden geçen çok ince dokuda eriyen bir dikişle dikilerek kapatılır.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası kesi hatlarına ve yanağa bandajlama yapılır. Hastanın gözleri açık bırakılır. Yaklaşık 7-10 gün süren şişlik ve morluk olur. Hastanın ameliyat izi üzerindeki cilt bantları ameliyat sonrası 3. gün alınır. Bu ameliyatta gerekiyorsa üst göz kapağı estetiği de yapılır. Eğer yanak ve boyun sarkması belirgin ise göz kapağı estetiği ve yüz germe birlikte yapılır.

Bu ameliyatta hastanın dokusunda yetersizlik ve yanağında çökme varsa ek yağ ve dolgu enjeksiyonları yapılabilir. Ameliyatta alın ve kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıklar için eş zamanlı veya sonradan botoks uygulamaları da mümkündür.

Hasta ameliyat sonrası 4. gün yüzünü yıkayabilir. Bir hafta sonra çalışmaya başlayabilir.

_____________________________________________________

BAZI NOTLAR:

= Ameliyatla düzeltilebilecek estetik problemlerin ameliyatsız alternatif çözümü yoktur. Bu yöntemler ancak bir miktar fayda sağlayabilir. Alt göz kapağı ve yanaktaki ameliyatsız çözümler ancak sadece deri katında bir miktar gerilme sağlayabilir. Göz kapağı yanak bölgesine yapılacak mezoterapi, PRP, radyofrekans gibi uygulamalar anlatılan problemleri çözmez.

= Göz civarı kırışma ve torbalanmalar diğer bölgelere göre daha erken başlar ve kişiyi olduğundan yaşlı gösteren problemlerdir.

= Göz kapağı ameliyatlarında göz kapatılmaz. Yara üzerindeki ince deri bantları 3. gün alınır.

= Yüz germe düşünmeyen veya yaşı erken hasta grubunda göz altı- yanak torbalanması ve ağız yanı derin oluklar için ideal çözüm orta yüz germe ameliyatıdır.

Prof. Dr. Atay Atabey,

Estetia Estetik ve Plastik Cerrahi – Alsancak // İzmir


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!