Göz kapakları, insanın dış görünümünü ve yüz ifadesini etkileyen en önemli estetik unsur olmasının yanında gözün korunmasında da fonksiyonel önemi olan bir yapıdır. Yüz ifadesinde anahtar rol oynayan alt ve üst göz kapaklarında zamanla oluşan kırışıklık, torbalanma, sarkma ve şişlik gibi değişiklikler kişinin ifadesinin değişmesine ve olduğundan yaşlı görünmesine neden olur. Yıllar ilerledikçe üst göz kapağının derisinde bollaşma, bu deride ve kaşta aşağı doğru sarkma gözlenir. Alt göz kapağında ise deride kırışıklık, bollaşma ve gözaltı torbalarının belirgin hale gelmesi dikkat çeker. Sarkmış ve düşük üst göz kapağı ve şişmiş göz altı torbaları insana sürekli yorgun ve üzgünmüş gibi bir ifade verir. Bu yorgun ve yaşlı ifade yüzün geneli iyi durumda olsa dahi tüm yüze hakim olur. Çünkü gözlerimiz yüz ifademizin temelini oluşturur. . Aynı zamanda ağırlaşan göz kapakları başağrısına sebep olabilir ve kişinin üst görüş alanında daralmayla birlikte görmesini de engelleyebilir. Bazı kişilerde sarkık göz kapakları ya da belirgin göz altı torbaları aileseldir ve çok genç yaşlarda bile kendisini belli eder Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur.

Estetik göz kapağı ameliyatları(Blefaroplasti) ; bu gibi problemleri düzeltmek için uygulanan girişimlerdir. Üst ve alt göz kapakları, pozisyonları ve anatomik yapıları değişik olduğu için ayrı ayrı değerlendirilmelidir, bu nedenle uygulanan ameliyat tekniğinin niteliği de alt ve üst kapak için farklıdır. Ameliyatlar genellikjle lokal anestezi altında veya sedasyon anestezisi yöntemi ile yapılır. Ancak ek işlemler yapılacak ise ya da hasta konforu açısından genel anestezi altında da yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi 1-2 saattir. Göz kapağı estetiği ( blefaroplasti ) öncesi sigara, yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır. Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz. Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.

Üst göz kapağı ameliyatı ile göz kapağı derisindeki fazlalık alınır, kas tabakasında fazlalık varsa alınır ve sıkılaştırılır, yağ torbalarının fıtıklaşan kısımları alınır veya yeri değiştirilir. Göz kapakları insan vücudunun en az iz kalan bölgeleri olduğu ve bu ameliayatta kesiler kapak kıvrımlarına uyan bölgelerden yapıldığı için ameliyat izleri hiç dikkat çekmez. Bu ameliyatla yüz ifadesi daha canlı ve genç bir görünüm kazanır.Kazayağı denilen göz çevresindeki kırışıklıklar, göz kapaklarındaki ince kırışıklıklar, gözlerin etrafındaki koyu halkalar veya düşük kaşlar gibi sorunlar bu cerrahinin dışında ek işlemler ile düzeltilebilir.

Alt göz kapağı ameliyatı ile de buruşmuş ve kırışıklık oluşturan fazlalık deri düzeltilir, dışarıya doğru bombelik oluşturan yağ torbacılarının pozisyonu değiştirilir. Yeni geliştirilmiş olan bu gibi teknikler sayesinde yağ torbacıkları alınarak yapılan klasik tekniklerin uygulandığı ameliyatlarda oluşan yaşlı bakış ifadesi ortadan kaldırılmaktadır.

Ameliyat sonrası dönem ; gözlerin etrafında şişlik ve morarma olabilir. Telaşlanmayın bu normal bir olaydır. Genelde 1 hafta içinde geriler ve 10 gün içinde kaybolur. Morlukların olduğu dönemde dışarı çıkacaksanız güneş gözlüğü kullanmanız önemlidir. Çünkü güneş böyle mor sahalarda kalıcı renk değişimine neden olabilir. Göz Kapağı Estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişlikleri azaltmak için ilk 48 saat aralıklı buz uygulaması ve başınız kalp seviyesinden yukarıda kalacak şekilde yatmak çok yararlıdır. Gözlerde kuruluk, yanma hissi nadiren de olsa ortaya çıkabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden düzelen beklenen olaylardır. Dikişler 4.-5. günde alınır.Hasta ameliyattan 1 hafta sonra günlük makyajını yapabilir ve normal yaşantısına dönebilir. Ameliyatın başarısı yağ ve cilt fazlalıklarının uygun miktarda çıkarılmasına bağlıdır. Çünkü yetersiz çıkarılırsa hasta sonuçtan memnun olmaz, fazla çıkarılırsa da göz kapaklarında çekmeler ve kapakların tam kapanamamasına bağlı gözlerin açık kalması gibi hastaya rahatsızlık veren problemler oluşabilir. Göz kapakları; esetetiğin yanı sıra gözün korunmasında da önemli bir rol oynar ve oluşabilecek problemler göz sağlığı açısından da problem doğurabilir. O yüzden bu tür ameliyatların deneyimli, göz ve göz çevresi anatomisine hakim bir cerrah tarafından yapılması önemlidir. Her ameliyat istenmeyen bazı durumlar ile sonuçlanabilir. Bu ihtimalleri doktorunuzla konuşmanızda yarar vardır. Doktorunuz tüm bu riskleri içeren bilgi ve onam içerikli metni sizinle paylaşacak ve ameliyat onayınızı alacaktır. Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini tartışmalısınız.


Antalya Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!