Altın iğne hakkında bilinmesi gerekenler
Altın iğne hakkında bilinmesi gerekenler

Medikal alanda uzun yıllardır radyofrekans yöntemi kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde bu yöntem altın çağına yaşamaktadır. Klasik radyofrekans yöntemi fraksiyonel hale getirilerek, uygulanan RF enerjisinin bir bütün halinde değil, yan yana birçok noktadan cilde nüfus etmesi sağlanmaktadır. Bu sayede arada kalan sağlam dokular sayesinde, hasar çok daha az ve iyileşme çok daha verimli olmaktadır. Radyofrekans enerjisini en iyi ileten 'Altın' uçlu mikroiğneler sayesinde de cildimizde istediğimiz sıkılaşma, izlerde düzelme etkisinin en homojen halde cildin tüm katmanlarında uygulamak mümkündür.

Kişiye özel kullanılan Altın iğne başlıklarında ki iğne uzunluğu 0.5 ile 3.0 mm arasında değişmektedir. Cilde iletilen RF enerjisi tüm iğne boyunca ilerlemeyip yalnızca iğnenin ucundan verilmesi ise önemli bir özelliğidir. Bu sayede cildin yüzey tabakasına hasar vermeden , dermis(alt deri) tabakasına RF enerjisini direk iletmek mümkün hale gelmiştir.

Altın İğne uygulamasının etkileri nelerdir?

Altın iğneler ile doğrudan dermis tabakası içine aktarılan RF enerjisi sayesinde hasarlı kollajen liflerinde hızlı bir parçalanma olur. Bu sayede cildimizin dermis tabakasında remodelling başlayarak lifler yeniden organize olurak, kollajen kontraksiyonu, kalınlaşması gerçekleşir. Fibroblast hücrelerimizden yeni kollajen üretimi arttırılır. Ayrica derialtı yağ dokusunda da ısı artışı sağlanarak yağ dokusu septalarında bulunan kollajenin remodelling süreci başlatılır ve, derialtı dokusununda sıkılaşması sağlanır. Sonuç olarak da cildimizde hedef bölgede hızlı bir toparlanma, sıkılaşma ve lifting etkisi gerçekleşmiş olur.

Fraksiyonel radyofrekans uygulamasının kullanım alanları nelerdir?

Cilt kırışıklıklarının tedavisi

Cilt yenilenmesi ve kalitesinin arttırılması

Yüz, boyun, dekolte bölgesi sarkmaları

Yara izi (skar) tedavisi

Sivilce izlerinin tedavisi

Cilt lekelerinin tedavisinde

Gebelik çatlaklarının tedavisi

Kilo alıp verme gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan çatlakların tedavisi

Kol ve bacaklardaki sarkmaların tedavisi

Gözeneklerin sıkıştırılması

Lokal terleme tedavisinde

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması ne kadar sıklıkla yapılmalıktadır?

Altın iğne uygulaması genel anestezi gerektirmemektedir. İşlem yapılacak bölgeye lokal anestezik kremler uygulamak yeterlidir. Uygulama yüz bölgesi için ortalama 30 dakika sürmektedir. Tedavi sıklığı ve seansları vücut bölgesine ve kozmetik soruna göre değişmektedir. Genellikle kırışıklık ve cilt kalitesinin artması için 2-4 hafta ara ile 2-3 seans yeterli olmaktadır. Yara izleri,akne izleri, gebelik çatlakları vb.. durumların tedavisi için daha fazla uygulama gerekebilir.

Uygulama öncesi nelere dikkat etmeliyim?

Uygulama öncesinde iyice dinlenmiş olarak gelinmelidir.

Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Uygulama sonrası nasıl bir iyileşme süreciyle karşılaşıcam, nelere dikkat etmeliyim?

Uygulama sonrası bir miktar kızarıklık olması normaldir. Nadiren hafif bir kabuklanma görülebilir ve hafif bir şişlik eşlik edebilir. Bu gibi durumlar 1-2 gün içinde düzelir. Uygulama sonrası ilk bir hafta uygun nemlendirici,onarıcı ve güneş koruyucular kullanmak önemlidir. Uygulama günü evinizde istirahat önerilirken, ertesi gün günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Altın iğnenin cildinizde yaratıcığa değişim birinci ay civarı görülmeye başlar. Maksimum etki ise son seanstan 3-4 hafta sonra ortaya çıkar.


Antalya Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!