Altın oranla estetik gülüş
Altın oranla estetik gülüş

Estetik: güzeli ve güzel sanatların doğasını inceleyen bilim dalıdır. Estetik görüş ise, insanın dış dünyaya karşı ‘güzel' ve ‘çirkin' sözleriyle gösterdiği tepkiler olarak tanımlanır. Güzellik ve çekiciğin göreceli olduğunu ve kişiden kişiye, toplumdan topluma hatta dönemden döneme göre değişiklik gösterdiğini biliriz. Ancak değişmeyen tek faktör altın orandır. Dişler, yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcı unsurudur. Dişlerde altın oran yakalandığında, diğer faktörlerle birlikte gerekli müdahalelerin ardından estetik gülüş kazanılmış olur.
KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI
Gülüş tasarımında yapılacak işlem, yanlış ya da bozuk olanı düzelterek olması gereken en mükemmel hale getirmek, kişinin yüzünde altın oranı yakalamaktır.
Bu bazen tek bir işlemle bazen çoklu tedavi planıyla gerçekleşmektedir.
Her insan, görünüm ve karakter açısından birbirinden farklıdır, bu yüzden özellikle ön dişlerin restorasyonu, bireyin özel isteklerine, karakteristik özelliklerine ve konuşma biçimine uygun olarak tasarlanmalıdır.
Gülüş tasarımda en büyük etken dişler olsa da sadece diş tedavilerinden bahsetmek yanlış olacaktır.
Diş etleri, dudaklar, çene ve hatta burun da gülüş tasarımında çok etkili faktörlerdir ve gerekli durumlarda diş eti estetiği ( pembe estetik) dudak ve çenede şekillendirme yapmak gereklidir.
Kişiye özel gülüş tasarımı için kriterler:
Yüz Hatlarınız , Cinsiyetiniz, Yaşınız, Gülüş simetrisi, Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri, Dudaklarınız, Dişetleriniz, Çeneniz ve Burnunuz
Ön dişlerin boyunun kısalmasıyla kişi olduğundan daha yaşlı görünebilir oysa sadece ön dişlerde yapılacak küçük müdahalelerle dahi daha genç ve güzel görünmek mümkündür.
Dişler de oluşan renklenme gülüşümüzün ışıltısını kaybetmesine yol açar. Bu durumda 1 saat gibi kısacık bir zamanda diş beyazlatma yaptırarak ışıl ışıl bir gülüşe sahip olabiliriz.
Bazı durumlarda ise tüm yüz hatları mükemmele yakın olmasına rağmen güldüğümüzde diş etlerimiz görünüyorsa bu durum bizi gülmekten alıkoyacağından olduğumuzdan daha sert ve mutsuz görünmemize sebep olacaktır oysa bu durumun tedavisi sadece 20 dakikadır. Pembe estetik adı verilen bu işlemle sorunuzu çözülmez ise halen gülümseme sırasında diş etleri görünüyorsa, burun altındaki tek bir noktaya “botoks” uygulaması yapılabilir. üst dudak bir miktar düşer ve gülümsenize hiçbir mani kalmamış olur.
Kısacası yüzünüz ile tamamen uyumlu yapılacak bu tedavilerle gülüşünüzü gençleştirmek ve güzelleştirmek dişhekimi muayenehanesi kadar yakın.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!