Ameliyatsız askı ipleriyle yüz-boyun-gıdı germe (örümcek ağı yöntemi)
Ameliyatsız askı ipleriyle yüz-boyun-gıdı germe (örümcek ağı yöntemi)

Eriyebilen PDO iplerle; yüz, boyun ve vücutta belirgin kontur etkisi yaratan; kolay uygulanabilen ve 2-3 yıl kalıcılığı olan; popüler ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemidir. Diğer yüz germe ameliyatı gibi uygulamalara kıyasla daha sık tercih edilmektedir, bunun sebebi ise, ağrısız ve iyileşme sürecinin kısa olmasıdır.

FTC Terapisi Nedir?

Son yıllarda popüler olan, iple asma yöntemidir.

Uygulanması son derece kolaydır. Uygulama sonrası ödem ve morluk olmaması nedeniyle kişi sosyal hayatına hemen devam edebilir. Muayene şartlarında lokal anestezi ile yapılabilir. Cilde uygulandığında ameliyatla gerilmiş gibi bir görünüm vermemesi büyük avantajdır.

Uygulama yapıldığı anda sonuç görülebilir. Uygulama sırasında hastanın da elinde ayna ile işlemi takip edebilmesi ve fikir verebilmesi, koopere olması açısından fayda sağlar.

Aynı anda birçok estetik işlemle birlikte yapılabilmesi bu yöntemin yaygınlaşmasını sağlamaktadır.

FTC yönteminde, cildin asılacak ve kırışıkların giderileceği yerlerine özel PDO iplikler yerleştirilir. İplik gerilince deriyi çeker ve istendiği kadar gerer.Hastanın 1-2 gün kadar yemek yerken, konuşurken, mimik hareketlerine diikkat etmesi uygulamanın kalıcı sonucunu olumlu etkiler.

Diğer cerrahi işlem ile uygulanan; yüz germe ameliyatı uygulamalarına göre sık tercih edilen iple yüz asma uygulamasında kısa süre içerisinde, uzun süre etkili sonuçlar ortaya çıkarılabilmektedir.

FTC terapisi; yüz, boyun ve diğer vücut bölgelerinde uygulanır. Biyolojik olarak absorbe edilebilen, antimikrobiyal flamentlerle cilt rejuvenasyonuna yardımcı olur.

FTC, abzorbe olabilen antimikrobiyal flamentlerin iğne yardımıyla cilt altına ya da SMAS bölgesine yerleştirilmesi yöntemidir. Boyutları 26 G ile 30 G arasında değişmektedir.

Bu iğnelerin ucunda biyolojik olarak absorbe edilebilen antimikrobiyal flamentler bulunur. Bu flamentlerin çapları 0,05 mm’den 0,15 mm’ye kadar değişir. 3 cm’den 24 cm’ye kadar değişen farklı uzunluktadır. Bir çok farklı çap ve uzunluk alternatifi sunması sayesinde vücudun farklı bölgelerinde kolaylıkla uygulanmaktadır.

Uygulama esnasında düzinelerce iğne ve bu iğnelerin uçlarında bulunan flamentler, cildin derin tabakalarına penetre olur. Böylece, ciltte açılan mikro kanallar sayesinde tetiklenen yara iyileşmesinin yanında, doğal yenilenme süreci ve doku elastikiyetinin arttırılması süreci başlar. Sonuç olarak, cildin rejuvenasyonu ve mekanik yara iyileşme süreci aktifleşir.

Yakın zamanda ortaya çıkan yeni tip flamentler, sarkık dokuya mekanik olarak daha büyük bir lifting etkisi sağlamaktadır. Bu flamentler, standart PDO ipliklerinden daha güçlü bir lifting etkisine sahiptir.

FTC’nin Dokudaki Etkileri

Kontrollü yara oluşumu

Yara iyileşmesinin tetiklenmesi

İğnenin sağladığı mekanik stimülasyon

PDO’nun dokuya verdiği yapısal destek

PDO’nun sağladığı yabancı madde tepkisi

Cilt rejuvenasyonu

FTC’nin Kullanım Alanları

Nasolabiel fold

Çene Çizgisi (jaw line)

Kaş kaldırma

Göz altı torbaları

Çene altı

Kazayakları

Indian fold

Alın ve boyundaki derin kırışıklıklar

FTC Terapisi hangi durumlarda kimlere uygulanır?

Genellikle 30-50 yaşlarında fazla cilt sarkması olmayan kişilerde uygulanabilir.

FTC Terapisinde kontur etkisi görülebilecek bölgeler hangileridir?

Uygulama ile nazolabiyal kıvrımlar, çene çizgisi, gıdı düzeltmesi, kol ve kalçalar ile abdominal bölgelerde kontur etkisi sağlanır.

FTC Terapisi ile kombine kullanıbilecek medikal estetik prosedürler nelerdir?

FTC terapisi cilt rejuvenasyonu, cilt tonusunun iyileştirilmesi, kırışıklık ve sarkmaların giderilmesinde tek başına yeterlidir.Ekstra olarak PRP, mikrodermabrazyon, dolgu ve botoks enjeksiyonları ile birlikte kombine edilebilir.

Uygulama sonuçlarının kalıcılık süresi ne kadardır?

Yüz germe ameliyatı gibi birçok cerrahi işlem gerektiren uygulamalara göre sık tercih edilen ve uzun süre etkili sonuçlar ortaya çıkar yüz germe uygulaması yaklaşık olarak 2 yıl etkisini gösterebilmektedir.

Yan etkisi var mıdır?

FTC terapisi son derece güvenli minimal invaziv bir yöntemdir. Hafif ve kısa süreli bir şişkinlik ve morarma dışında herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

FTC Terapisi’nin fiyatı nedir?

Uygulama bölgesi ve kullanılacak PDO iplik miktarına göre uygulama fiyatları değişmektedir. Doktorunuza müracaat ediniz.


Adana Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!