Ameliyatsız Basur (hemoroid) Tedavisi

Basurunuz var muayene oldunuz, doktorunuz ameliyat önerdi ama siz ameliyat olmak istemiyorsunuz. Acaba ameliyatsız tedavi var mı? Evet var!...
Lastik bant tedavisi , scleroterapi ve infrared koagulasyon denilen kızılötesi ışınlarla tedaviler ameliyatsız yöntemlerdir.

Kızıl Ötesi Işınla Tedavi (IRC)

Günümüzde hiçbir yan etkisi olmayan infrared koagulasyon (IRK) yöntemiyle tedavi tercih edilmektedir.Lokal anestezi altında uygulanan ağrısız bir yöntemdir. Hastanede yatmaya ihtiyaç kalmaz.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinir. Makatta dayanılması zor ağrı, kanama ve meme adı verilen ele gelen şişlik şikayetleri yapar. Makat kanalı duvarındaki toplardamarların şişmesi, içine kan dolması ve genişlemesiyle meydana gelir. Beslenme alışkanlıkları, ailesel faktörler, meslekler (Berber, şöför gibi), kabızlık ve gebelikle ilişkilidir.

Kaç Çeşit Basur Vardır?

1-Dış basur 2-İç basur

Basurlar; şiddetine göre 1- 4. dereceye ayrılırlar.En kötüsü 4. derecedir.

Basurum Var, Ne Yapmalıyım?

Konu komşunun tavsiyesine göre ilaç veya ilaç dışı yöntemlerle tedaviye kalkışmayınız. Utanma veya sıkılma gibi nedenlerle bu yola başvuran hasta sayısı oldukça çoktur. Ancak bunlardan bir kısmının başına daha kötü şeyler gelmektedir. Bu işin tedavisi uzmanlık ister. Siz de en yakın Genel Cerrahi Uzmanı bir doktora başvurunuz. Her basur ameliyat edilmez, uygun ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaca cevap vermeyenler de artık bu gün ameliyat dışı tıbbi yöntemlerle tedavi olanaklarına sahiptir. Ameleiyat en son çare olmalıdır...

BASUR OLMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

1-Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde en kısa zamanda gideriniz.

2-Tuvalette uzun süre kalmayınız, gazete, kitap okumayınız.

3-Kabız veya ishal olmayınız.

4-Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapınız.

5-Bol sıvı ve posadan zengin lifli gıdalar alınız.

6-Kepekli ekmeği tecih ediniz.

7-Yeşil sebze, havuç, kuru kaysı ve hurma gibi gıdaları tüketiniz.

8-Zeytin yağlı yemekleri sofranızdan eksik etmeyiniz.

9-Komposto ve hoşaf gibi tatlıları tercih ediniz.


Kütahya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!