Andropoz ( erkek menopozu? )
Andropoz ( erkek menopozu? )

Tıp sözlüğünde “andropoz” şöyle tanımlanıyor: Menopozun erkeklerdeki karşıtı. 50-70 yaş arası erkeklerde gözlenen organik ve psişik belirtiler.
Bilindiği gibi menopoz, kadınlarda adetten kesilmedir. Doğurganlığın sonudur. Erkelerde bu duruma birebir uyan bir “erkek menopozu” yoksa da belli bir yaştan sonra erkeklik hormonlarının (androjenler) tedrici olarak azalması sonucu erkekte bir takım bedensel ve ruhsal belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu döneme Türkçe tam olarak “yaşlanan erkeklik dönemi” diyoruz.
Halk arasında buna andropoz denmektedir.
Androjenlerin en önemlisi testosteron olup “erkeklik hormonu” adını alır ve gerçekten de erkekte birçok erkelik özelliklerinin ortaya çıkmasında ve devamında çok önemli bir yeri vardır.
Testisler tarafından üretilen testosteron gençlik döneminde zirve yapar ve daha sonra 30 yaşlarından itibaren kan seviyesinde tedrici bir azalma başlar ama uzun süre ( 50-55 yaşına kadar ) belirti vermez. Bu yaşlardan itibaren “yaşlanan erkek dönemi” başlar ve birtakım belirtilerle kendini belli eder.
“Andropoz belirtileri arasında, depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik yorgunluk hissi görülür. Hafızayı da etkileyen andropoz, unutkanlığı ortaya çıkarmaktadır. Bedensel olarak da bayanların menopoz döneminde geçirdikleri bir takım belirtilerin aynısı olan, ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama gibi durumları yaşarlar. İlerleyen yaşlarda andropoza yakalanan erkekler klasik belirtilerini yorgunluğa, unutkanlığı ise ilerleyen yaşlarına bağlayarak andropoza girdiklerinin farkına varamazlar. Bu belirtiler sonrasında erkeklerde libido (cinsel istek) düşüklüğü yaşanmaktadır ve bu da cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.” (alıntı).
TEDAVİ: Üroloji doktoruna gidildiğinde muayene ve ardından bazı hormon tahlilleri (testosteron, FSH, PSH ve prolaktin ) yapılacaktır. Testosteron yetersizliği (andropoz) tanısı konursa takviye olarak hormon tedavisine başlanır. Bu tedavinin mutlaka üroloji doktoru tarafından yapılması gerekir çünkü gereksiz ve/veya fazla kullanılan testosteron hormonu birçok olumsuz etkisine ilaveten prostat kanserine neden olabilmektedir.


Dr. Atanur Yıldız


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!