Anksiyete veya endişe, insanlar tarafından hissedilen gerilim,korku,kaygı,sıkıntı,nedeni belli olmayan tedirginlik halidir.

Sıkıntının Gözlenebilen Belirtileri

-Çarpıntı

-Nefes almada güçlük

-Kusma bulantı

-Ağız kuruluğu

-Baş dönmesi

-Baş ağrısı

-Baygınlık

-Ellerde titreme

-Halsizlik

-Uykusuzluk

-Sık idrar yapma vb.

Anksiyeteli hastalar, ruhsal ve fiziksel belirtiler nedeniyle sorunlarının asıl kaynağını anlayamadıklarından dahiliye, Kardiyoloji, Dermatoloji ve diğer uzmanlık alanlarında çalışan hekimlere sık ziyaretler yaparak doktor doktor gezerler.Yapılan incelemeler,tahliller sonucunda müjdeyi alırlar: “Hiçbirşeyiniz yok,tahlilleriniz tertemiz çıktı ! “

Sıkıntının hissedilen belirtileri içindeki korku, kendini kötü hissetme,ölüyorum,deliriyorum duygusu içinde olan hastalara “bir şeyiniz yok” ifadesi, sıkıntıyı azaltmadığı gibi çaresizlik duygusunun artmasına neden olur.Bazı meslektaşlarımız da bir antidepresan yazar veya bir nöroloji Uzmanına gönderir.Nörolojinin ilgi alanı damar,beynin kendi dokusu,felç,inme ve kas hastalıklarıdır.Psikolojik Hastalıklar Nörolojinin konusu değildir. Normalde Hekim arkadaşlarımızın bu tür hastaları bir psikiyatri uzmanına göndermeleri beklenir.Aksi halde Psikoterapi ve Farmakoterapi ile kolaylıkla çözülecek olan anksiyete tırmanmaya başlar.Sıkıntı kendi içinde büyüyerek korkularla birlikte fobi’ler oluşur,(Dışarıya çıkamama,evde kalamamak,yalnız kalamamak,alışverişe çıkamamak, iş görüşmesi yapamamak, telefona bakamamak vb.) Ellerini ve vücudunu saatlerce yıkamak vb. gibi Törensel davranışlar gelişir. İç çatışma büyürse gerçek dışı algılama bozukluklarına kadar gidebilir.

Bu tür hastaların tedavisi bir psikiyatri uzmanı tarafından ele alınmalıdır.Bu da diğer branşlardaki meslektaşlarımızın da doğru yönlendirmeleriyle sözkonusu olabilir.

Beden ve psikolojik hastalıkların tedavi farklılıkları tarihseldir.Kos Adası (Hipokrat) ve Knidos(Datça,Anadolu) ekolleri arasında halen günümüzde de devam eden rekabetin sonucudur.Kos ekolünde Hasta vardır ve bütünsel ve dinamik yaklaşırken hastayı tedavinin merkezine koyar.Knidos( Datça, Anadolu Ekolü) ekolünde Hastalık vardır.Parçacı ve mekanik yaklaşırken, hastalığı tedavinin merkezine koyar.Görüldüğü gibi Milattan Önce 5. Asırda başlayan bu rekabet halen devam etmektedir


Bursa Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!