1. EGZERSİZ

Gebeliğiniz süresince egzersiz yapmanızın birçok yararı vardır. Büyük bir enerji gerektirecek olan doğum olayına annenin tam formda girmesi gereklidir. Ancak bu egzersizin aşırı yorgunluk oluşturmayacak düzeyde olmasına dikkat etmeli, her gün açık ve temiz havada uzun ve yorucu olmayacak şekilde yürümeniz yararlıdır. Ayrıca ani ve keskin hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Egzersiz yapmadan önce doktorunuza danişarak uygun yöntemleri içeren bilgi alabilirsiniz; Sağlıklı ve bir problem olmayan bir gebelikte bu egzersizlere ait resimli örnekleri indirip yazıcıdan bastırarak uygulayabilirsiniz: Gebelikte Egzersizler-1 ve Gebelikte Egzersizler-2

Her gün belli bir sıklıkta bu egzersizler yapıldığında hamileliğin ilerleyen aylarında kendinizi daha rahat ve canlı hissedeceksiniz ve kilo almaya ve karnınızın büyümesine bağlı sırt, bel, bacak, boyun, kasık ağrılarınızin sizi rahatsız etmediğini farkedeceksiniz.

2. KİLO ALMA

Gebelik süresince kilonuza çok dikkat etmelisiniz . Gebeliksüresince 9 ila 13 kilo almanız normal olarak kabul edilmektedir. 20.gebelik haftasına kadar artış genellikle 2.5 kg kadardır; 7 kilonun altında ve 15 kilonun üstünde tartı artışı, doğum sırasında bazı zorluklara ve bebekte bazı istenmeyen etkilere yol açabilir.

3. ÇALIŞMA YAŞAMI

Doktorunuz aksini söylemedikçe normal işinizi yapabilirsiniz. Ancak yorgunluk veren, aşırı fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak bebeğe ve size zarar verebilir. Tekiz gebelikler için RESMİ KURUM ÇALIŞANLARININ DOĞUM ÖNCESİ YASAL İZNİ 8 HAFTA, DOĞUM SONRASI 8 HAFTADIR.(ikizlerde 10 hafta) DOĞUM SONRASI 6-12 AY ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİRSİNİZ. 2014 yılından sonra yeni düzenleme ve haklarınız için de işvereninizle görüşünüz.

4. YOLCULUK

Doktorunuz aksini söylemedikçe kısa yolculuklar yapmakta sakınca yoktur. Daha uzun yolculuklarda her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapmalısınız. Emniyet kemerlerinin verebileceği rahatsızlık nedeniyle-mutlaka takılmalı ve göbek altından takılmalıdır-koltuklarda arkaya yaslanarak oturmanız gerekir.

UÇAK YOLCULUĞU : Erken evrede (genellikle 28. haftaya kadar) uçak ile yapılacak yolculuklarda herhangi bir sakınca yoktur ve genellikle rapor istenmemektedir. İkinci üç aydan sonra ise rapor için doktorunuzla görüşünüz.

Tek bebeğe hamile olan yolcularımız, 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz altı hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.

İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcularımız ise 28. haftanın başından 31. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz iki hafta ve sonrasında ise ikizlerde doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.

Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz. Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

5. BANYO

Gebelik döneminde ve lohusalıkta doktorunuz aksini önermedikçe, aşırı sıcak veya soğuk olmadıkça banyo yapmanızda sakınca yoktur.Gebeliğin ileri dönemlerinde banyoda kayma düşme gibi olaylar açısından dikkatli olmalısınız.Cilt rengi, yaraizi ve benlerdeki koyulaşma gebelik sonrası genellikle altı ay içinde düzelir.

6. GİYİM

Giydiğimiz elbiseler pratik ve rahat olmalıdır. Sıkı korse, jartiyer, lastik çorap bağı kullanılmamalıdır. Karın duvarı yetersizliği durumunda doktorunuzun önermesi halinde özel gebelik korseleri kullanabilirsiniz. Uzun topuklu ayakkabılardan düşme riskini de beraberinde getireceğinden kaçınılmalıdır. Gebelikte varisler artabileceğinden doktorunuzla önlemleri görüşünüz.

7.BAĞIRSAK HAREKETLERİ

Gebelik süresince barsak hareketleriniz düzensiz olabilir ve ileri derecede kabızlık görülebilir. Bu nedenle gebelik boyunca günde bir defa tuvalete gitme alışkanlığı kazanılmalıdır. Bu şikayetlerden kurtulmak için diyet olarak sebze meyve ve her türlü komposto bol olarak verilmelidir. Uygun miktarda su içerek ve basit günlük egzersizler yaparak barsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

8. CİNSEL İLİŞKİ

Gebeliğin son bir-iki ayı ve lohusalık dönemi haricinde cinsel ilişkinin genellikle bir sakıncası yoktur. Ancak düşük, doğum tehdidi, kanama, sancı ve erken doğum riski varsa doktorunuz cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edebilir.

9.AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Gebelikden önce ve gebelik esnasında tedaviye muhtaç dişler saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Her yemekten sonra dişlerin fırçalanması veya ağzın çalkalanması gereklidir. Gebeliğin 4 ayından itibaren hormonal etkiyle diş etlerinde bir dereceye kadar büyüme ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu durum bazı gebelerde tahriş sonucu kısa zamanda diş iltihabına dönüşebilir. Dişte cerrahi müdahale için gebelik bir engel oluşturmaz. Ertelemeyin! Bozuk bir ağız sağlığı ve dişler, gebelikte hem size hem de bebeğinize daha fazla zarar verebilir.

10.GEBELİK TAKİPLERİ-MUAYENELER ve TAHLİLLER ve AŞILAR

Sağlıklı gebelik ve doğum için gebelik haftalarının belli dönemlerine göre istenen tahliller, anomali tarama testleri, ultrasonun ve ayrıntılı incelemelerin gerekliliği ve herbirinin ne kadar etkili olabileceği konusunda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi isteyiniz. Yine gebelik esnasında doktorunuzun da onayı ile tetanoz aşısı, grip aşısı ve riskli durumlarda canlı olmayan bazı aşılardan yaptırmanız gerekebilir.

11.DOĞUMDA KORDON KANI ALINMASI

Doğumdan önceki ayda doktorunuzla doğumu görüşürken doğum anında alarak, uzun yıllar boyunca bebeğin kordon kanının saklanmasını talep ettiğiniz takdirde (sizi ve bebeği etkilemez) kök hücrelerinden zengin olan bu kan şu an tartışmalı olsa da ilerde -yeni gelişmeler oldukça- pek çok hastalığa karşı (kanser, felç, kalp ve organ hastalıkları,genetik) tedavi amacı ile kullanılabilecektir.

12.DİĞER

Bitkisel tedavi; içindeki maddelerin tam bilinmemesi, uygun doze edilmemesi, bazılarınında hamilelikte sakıncalı olması nedeni ile tehlikeli olabilir. Biberiye, fesleğen, aloe vera, adaçayı, ahududu çayı, ginseng, keten tohumu, sinameki sakıncalıdır. Alkollü içecekler ve tatlandırıcılı diyet ürünlerinden de mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

İyi Olanlar: Zencefil gebelik bulantılarını giderirken, rezene sakinleştirici ve gaz gidericidir. Ihlamur,yeşil çay veya kuşburnu ve meyve çayları ise sıvı alımına alternatif olabilir. Doğum sonrası rezene ve ısırgan otu çayları ise süt gelmesini artırır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!