Anne sütünü arttırma yöntemleri
Anne sütünü arttırma yöntemleri

Annelerin, yeni dünyaya gelen bebekleri için mucizevi bir besin kaynağı olan anne sütü ile bebeklerini beslemeleri çok önemlidir. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemlerini düzenleyen ,koruyan ve büyüme gelişme için en önemli besin kabul edilir. Anne sütünün verimini ve miktarını arttırıp bebekleri beslemek için iyi uyku düzeni ,iyi dinlenebilmek ve vücudu toparlamak gerekir. Bunların dışında annenin beslenmesi de süt üretimini ve kalitesini etkilemektedir. Peki emzirme döneminde anne sütünü arttırmak için nasıl beslenmeliyiz?

· Sütün miktarını etkileyen en önemli etkenlerin başında su gelmektedir. Günde en az 3 litre sıvı tüketilmeli ve her emzirme sonrasında sıvı kaybı yeniden içilen bir bardak su ile yerine konulmalıdır.

· Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenerek hem süt üretimini arttırır hem de sütünüzün besin içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

· Günlük beslenmenizde besin öğelerindeki çeşitliliğe dikkat etmelisiniz.

· Mevsimine uygun meyve ve sebzeleri tercih edip tüketmelisiniz.

· Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin besinleri her gün tüketmeye özen göstermelisiniz.

· Roka, semizotu, maydanoz, dereotu, fesleğen, nane ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmelisiniz.

· Şeker içeriği yüksek besinler direkt süt üretimini arttırmaz aksine emzirme döneminde kilo almaya sebep olur.Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden yapılan şekersiz hafif tatlılarla karşılayabilirsiniz.

· Arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf, ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi gıdalara beslenme programınızda yer verin .

· İyi bir uyku annenin toparlanmasında önemli olduğu kadar da süt miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenin ve uyumaya vakit ayırın.

· Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmeyin. Kafeinli ve gazlı içecekler tüketmeyin .Bunlar sütün yapısına geçerek bebekte huzursuzluk uykusuzluk gibi problemlere yol açmakta ve zararlı maddelerin onun vücudunda da birikmesine sebep olmaktadır.

· Emzirirken doğum kontrol hapı kullanmamanızda fayda var. Çünkü bu da süt üretimini azaltabilir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!