Anneliğe hazırlık için, karar verildiği andan itibaren düzenli olarak adet günlerini kaydetmek gerekir. Son adetin başlangıç tarihi, jinekologlar tarafından gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. O tarihten itibaren gebelik 40 hafta olarak hesaplanır. Gebelik başlangıcının gün olarak bilinmesi, gebelik haftaları boyunca gelişiminin, aydan aya takibi sırasında uygun olup olmadığını bilmekte son derece önemlidir.

Gebelik öncesi tepeden tırnağa sağlık durumunun gözden geçirilmesi ve gebelik boyunca problem çıkması muhtemel veya gebelik sırasında müdahale edilmesi imkansız olan durumlar varsa tespit edilmesi gerekir. Örneğin; diş çürükleri, dişeti hastalıkları, sık tekralayan solunum yolu hastalıkları, bronşit, gastrit, ülser, hepatit, diabet, safra kesesi taşları, böbrek taşları, apandisit, sık tekrarlayan sistit, varisler, ailevi kalıtımsal hastalıklar, sigara, alkol alışkanlıkları gözden geçirilmesi ve belirlenmesi gereken hastalıklardır. Gebelik öncesi beslenme de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Genellikle saf, temiz, kilo aldırmayan ama besleyici gıdalar tercih edilmelidir. Bunlara ilave olarak folik asit takviyesi yapılmalıdır.

Demir eksikliği varsa önceden tespit edilip, demir preparatlarıyla takviye edilmeli ve demir ihtiva eden gıdalar önerilmelidir. Gebeliği rahat geçmesi için özellikle esneme hareketlerini içeren jimnastikler yapılmalıdır. Devamlı kullanılan ilaçlar varsa gözden geçirilir. Gerekirse hastanın devamlı tedavi veya gözlem altında olduğu doktoruyla temasa geçip işbirliği sağlanır. Örneğin; guatr tanısı konup tedavi olan bir hastanın gebeliğe müsait olup olmadığına doktoruyla görüşüp kararlaştırmak gerekir. Kısaca gebelik öncesi bir nevi kampa girmek gerekir. Kullanılan ilaçlardan, yeme alışkanlığına, uyku düzeni veya yaşam tarzına kadar herşeyin gözden geçirilip bir disiplin içinde gebeliğe hazırlanmak gerekir.


Mersin Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!