Son dönemde kombine plastik cerrahi yapılan en sık hasta grubu çoklu doğum ve emzirme sonrası vücudunda deformiteleri olan annelerdir. Annelik estetiği veya Mommy makeover ameliyatı da vücut şekillendirme ameliyatlarının kişiye özel kombinasyonlarından oluşmaktadır. Sabit bir kombinasyon planı olmayıp hastaya özel planlama yapılmaktadır. Genellikle karın ve meme estetiği ile başlanmakta olup hastanın gerelilikleri ve istekleri doğrultusunda seans veya seanslara yön verilir.

Annelik estetiğinin içeriği

Annelikteki en büyük değişim karın ve meme bölgesinde olduğu için operasyonların temel merkezi karın ve meme prosedürleridir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tam doluluğa ulaşan memeler, emzirmenin sonlanmasıyla birlikte büyük bir hacim kaybı yaşayarak sarkmaya başlar. Gene hamilelik döneminde bebeğe uygun zemin sağlamak için genişleyen ve birbirinden ayrılan kaslar ve karın cildi hamilelik sonrasında eski sıkılığına ulaşamayabilir.

Annelik estetiği aşağıdaki ameliyatları içerebilir:

Meme büyütme

Meme dikleştirme

Meme küçültme

Karın germe

Liposakşın

Kol germe

Bacak germe

Silikon meme implantları özellikle meme üst kısmındaki doluluğu sağlayıp hacim kaybını yerine koyabilir, meme dikleştirme ise fazla cilt sarkıklığını toparlamaya yardımcı olur. Özellikle yeni nesil, tam dolu, nano yüzeyli silikon meme implantları bu işlemlerin güvenle yapılmasına fayda sağlar. Meme küçültme ise sağlıksız derecede büyük, sırt ağrılarına yol açan, meme altı ve aralarında pişiklere yol açan fazla dokunun uzaklaştırılmasıyla yeni şekil verilmesine olanak tanır.

Karın germe ameliyatlarında en iyi şekillendirmeyi sağlayabilmek adına eş zamanlı yapılan ultrason destekli (vaser) liposakşın işlemi cilt altı dokununda güvenle inceltilebilmesini ve şekillendirilebilmesini sağlar. Gerek görülen hallerde bu işlemlerin yanında kol germe, bacak germe, sırt germe, popo büyütme/dikleştirme ve yağ enjeksiyonu ameliyatları yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında ilk 2 gece hastanede geçirilir. Ameliyat bölgelerine yerleştirilen silikon drenler ameliyat ertesinde çekilir, gerek görülen durumlarda daha uzun tutulabilir, herhangi bir risk faktörü oluşturmaz. Ameliyattan sonra ilk 6.saat sonrası ayağa kalkıp yürümeye başlamanız gerekir, ilk 1-2 haftalık süreçte gündelik işlerde yanınızda size yardımcı olan bir kişinin olması gerekir, gene bu dönemde ameliyat bölgelerinde şişlik ve orluklar olabilir. İlk 6 haftalık süreçte ameliyat bölgeleri için sıkı korseleriniz olacaktır, bu süre zarfında ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Sigara yara iyileşmesini kötü etkilediği için ameliyattan 2 hafta önce kesilip iyileşme sonuna kadar kullanılmaması gerekir.

Tüm şişliklerin gidip asıl sonucun görülmesi 6 aylık bir süreyi gerektirir, bu süre zarfında beslenmeye dikkat edip düzenli spor yapmak iyi ve devamlı bir sonuç için çok önemlidir. İlk bir iki gün ağrılı bir süreç olsada, hayat değiştirici mükemmel sonuçlar hastaları çok motive etmektedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!