Anoreksi nervosa
Anoreksi nervosa

Yemek yemeyi redetme ve yiyecek alımını kendi kendine baskıyla kısıtlamadır. Şişmaktan korkmak, aşırı zayıflık ve açlık çekilmesine karşın bunu yalanlamak, gelişen malnütrisyonu kabül etmemek, çılgınca egzersize karşın yorgun olduğunu redetmek kişinin özellikleridir.

Bozukluk önce hafif başlayarak, sonra ciddi forma erişerek hastaneye yatmaya kadar gidebilir. Hastalık, hayati tehlikeye sokacak kadar ciddi boyutlara erişebilir, çünkü endokrin bozukluklara yol açar. Bunun sonucu olarakda; mensturasyondan kesilme, bazal metabolizma hızında düşme, nabızda yavaşlama, elektrolit dengesinde bozulma ve diğer bozukluklarla beraber immün fonksiyonlarının değişmesine kadar gider.

Tedavide temel amaç; %25 kadar kaybedilen ağırlığın kazandırılması, psikolojik tekniklerle kişisel ve aile çelişkilerine yardımcı olmaktır.

Beslenme Önerileri

Hastanın yeme alışkanlığını değiştirerek ağırlık kaybetmesini önlemek gerekir. Bu işlem çoklu disiplin sistemiyle beslenme, fizyolojik ve psikolojik yoğunlaşmayla yapılmalıdır. Amaç; uzun sürede ağırlık kazandırılmalıdır.

Bu dönemde hasta yakınları ve çevresi yemek yeme konusunda ısrar etmemeleri gerekir. Ne kadar çok ısrar ederlerse o kadar çok hasta yemek yemeyi rededecektir.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!