Genişleyerek balonlaşmış (anevrizma) olan aorta damarının patlayıp (rüptür) iç kanamadan ölüme neden olmasının önlenmesi için tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemlerinden biri ve en yaygını olan cerrahi onarım hastada 5-5.5 cm den büyük aorta anevrizması varsa yada anevrizma şikayet oluşturmaya başlamış ise gereklidir. Yine anevrizmanın rüptürü durumunda da cerrahi onarım gereklidir. Cerrahi onarım temel olarak anevrizmalı damar bölümünün suni bir damarla değiştirilmesidir.

Nasıl yapılır?

Anestezi altında yapılan kesilerler anevrizmalı damara ulaşılır, anevrizmanın başlangıç ve sonuna geçici olarak kan akımını kesecek pensler konulup, anevrizma duvarı açılır. İçerideki kan temizlendikten sonra, anevrizmanın yukarısında ve aşağısındaki sağlam damar bölümlerine suni damar dikilerek tutturulur. Daha sonra kan akımını kesmiş olan pensler kaldırılarak dolaşım tekrar sağlanır. Kanama olmadığından emin olunduktan sonra dokular geri kapatılır.

Ameliyat sonrası bakım:

Ameliyat sonrasında hastanede ortalama7-10 gün daha yatış gerekli olup, bunun ilk birkaç günü yoğun bakımdadır. Komplikasyon gelişen hastalarda hastanede yatış süresi daha da uzar. Ameliyattan sonra hastaların gerek yapılan ameliyatın kontrolü, gerekse başka yerlerde gelişebilecek anevrizmalar için yılda bir kontrolü uygundur.


Ankara Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!