Süt azı dişleri aşırı çürümüş ise...

Aşırı çürüklü veya kırılmış bir süt azı dişi, restore edilerek ağız içinde tutulabilir. Eğer çürüğünün yaygın olmasından dolayı bir süt dişi zamanından önce çekilirse, o dişin yerine gelecek olan kalıcı diş; ya çıkması gereken yerin dışında (damak veya yanak tarafından) çıkar ya da ağız içine çıkamaz (gömük kalır). Bu yüzden, bu dişlerin restore edilerek düşme zamanına kadar korunması önemlidir. Aşırı çürüklü süt dişlerinin restorasyonu amacıyla, dolgu maddeleri veya çocuklar için üretilmiş olan kaplamalar (paslanmaz çelik kuron veya zirkonyum kuron) kullanılabilmektedir.

Dolgu maddeleri ile restorasyon :

Dolgu maddeleri hem hasta için hem de ebeveynler için estetik olduğu kadar dayanıklı olmalarından dolayı da memnuniyet vericidir. Bununla beraber, standart bir restorasyon şeklidir. Zamanla aşınma, kırılma veya düşme gibi problemler ile karşılaşılabilir.

Çocuk diş kaplamaları (kuronları) ile restorasyon :

Çocuk dişlerinde kullanıma özel üretilmiş kaplamalar kullanılmaktadır. Bir çocuğun pedodontist tarafından tedavi edildiğinin hemen anlaşılmasını sağlarlar (pedodontist imzası gibidir).

Paslanmaz Çelik Kuron :

En eski ve en yaygın tercih edilen restorasyon maddesidir. En büyük dezavantajı ‘’METALİK GRİ‘’ görüntüsüdür. Biyolojik olarak son derece uyumludur ve kullanım sırasında oldukça rahattır.

Zirkonyum Kuronlar :

Paslanmaz çelik kuronların metalik gri renginin neden olduğu, estetik dezavantajlarını gidermek için üretilmişlerdir. Son derece estetiktirler (ağız içinde ‘’inci tanesi’’ gibi görünürler) ve performanslıdırlar. Bu özellikleri ile hem çocukları hem de ebeveynleri oldukça memnun derler.

Kaplamalar ile ilgili en fazla merak edilen soru şudur: ‘’Dişlerin düşme zamanında kaplamalar ne olacak?” Kaplama dişin ağız içinde görünen kısmının restorasyonu için kullanılır. Bu yüzden, dişin düşme zamanı geldiğinde kaplama da diş ile beraber düşer.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!