AYAK BİLEĞİ AĞRILARI

Ayak Bileği ağrıları, travmatik olabilir. sıklıkla, direk travma ile yada burkulma gibi dolaylı travma sonucu olabilir. Travma ile kırık, çıkık, bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları gözlenir. Herhangi bir direk travma yada burkulma sonucu;

  • Ayak bileğinizde hemen başlayan şişme, ağrı durumunda,
  • 2 gün geçmesine rağmen ayağınızın üstüne basamama durumunda ve
  • 2 hafta geçmesine rağmen hala ayak bileğinizde ağrı varsa bir ortopediste başvurmalısınız.

Ayak bileği ağrıları, enfeksiyon, kıkırdak problemleri, kemik ve yumuşak doku tümörleri, romatizmal hastalıklar, vaskuler nedenlerle ve Gut hastalığı ile de görülebilir.

Ayak bileğinizde gittikçe artan şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, üzerine basmakla artan ağrılarınız var ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

AYAK AĞRILARI

Ayak ağrıları sık olarak topukta, ayak tabanında, ayak sırtında, tarak kemikleri ve parmaklarda görülür. Topuk ve taban ağrısının en sık nedeni, plantar fasiitis dediğimiz ayak tabanındaki kasların üzerindeki dokunun kısalması ve enflamasyonu ile görülen hastalıktır. Topuk ağrısının diğer nedenleri ayak tabanındaki kaslara giden sinirin sıkışması, topuk kemiğinde çatlak ve topuk dikenidir.

Ayak sırtındaki ağrılara sıklıkla ayak ortasındaki kemikler arasındaki kireçlenme ve ayak sırtındaki tendonlardaki ödem ve yırtılmalar neden olur.

Ayak ön tarafında ise ağrıya, halluks valgus deformitesi, Morton nöroma, tarak kemiğinin stres kırığı neden olur.

Ayak ağrılarınız ani ve çok şiddetli ise yada uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora başvurunuz.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!