Bacak özellikle yaz aylarında gözönünde olduğu için daha da önem kazanmaktadır. Başvurular bu nedenle ilkbaharda artmaktadır. Ama kış aylarında "ayak bileği" ve "bacak kalınlığı" nedeniyle çizme, pantolon giyemeyen kişilerde olmaktadır, bu türde başvurularda mevsimsel özellik yoktur. Bacak üst kısmında aşırı yağlanma olan bazı kişilerde diz altlarının nispeten daha zayıf ya da ince olması durumuda görüntüde eğriliği ön plana çıkardığı için sorun olmaktadır. Kişilerdeki mevcut şikayete göre kalın kısım "Liposuction" ile inceltilir, inse kısımlarada "Yağ enjeksiyonu" ya da "Protez" yerleştirilme işlemi yapılmaktadır. Anestezi işleme ve uygulama yerine göre lokal ya da genel olabilmektedir.

Bacak Eğriliği bacak topuk ve diz seviyesinde birleştirildiğinde diz altında bulunan kısmın iç yüzünde olan ayrıklıkdan bahsedilmektedir. Bazı kişilerde bu dizde de birleşme olmayacak şekilde daha ileri seviyelere kadar devam eder. Hatta bazen çocukluktan başlayan "Raşitizm" denilen rahatsızlıktada bu iç kısımda yer alan eğrilik ileri yaşa kadar devam edebilir.

Bacak Eğriliğini düzeltme operasyonu; yağ enjeksiyonu işlemi ise lokal anestezi ile yapılabilir. Bu işlemden hemen sonra günlük hayata dönmek mümkündür. Protez konulacaksa sedasyon-lokal dediğimiz anestezi ile işlem gerçekleştirilir. Her iki işlemden sonra elastik bandaj dediğimiz pansumanla sarılı olur bacaklar. Kişiler günlük aktivitelerine kolayca dönebilmektedir.

Bacak bütününden kaynaklanan problemlerde üst bacağa liposuction alt bacağa protez ya da yağ enjeksiyonu gerektiği durumlarda, bacağa operasyon sonrası çorap giydirilerek mobilizasyon sağlanır.

Nispeten daha sık görülen diğer bir problemde "diz iç" yüzünde bulunan yağ birikimleridir ki liposuction ile tedavi edilebilir. Ayrıca diğer sık görülen yakınma üst bacak kasık kısmında bulunan yağ birikimidir ki (aşırı sarkmalar yoksa) çoğu zaman liposuction tercih edilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!