Estetik dendiğinde akla ilk sırada burun ikinci sırada meme gelir, botox dolgu gibi uygulamalar da onları takip eder. Bacak estetiği ise az konuşulan bir terimdir. Bacak estediği dendiğindede akla geniş basenler, selülit, bacağın kalın veya ince olması, çarpık bacak, bilek inceliği akla gelir halbuki özellikle kadınlarda bacak estetiğini en sık bozan durum mavi – yeşil damar genişlemeleri ve kılcal damar çatlamalarıdır. Bazı kadınlarda o kadar yaygındır ki çok istemesine rağmen etek giyemez yada bunları gizleyen kalın çoraplar giyer.

Bu sayfada bacak estetiğini bozan sebepler arasında en sık görülen hastalık varis ve estetik varis tedavisi incelenmiştir.

Estetik varis dendiğinde hastada ağrı sızı gibi sağlık sorunu olmadan görsel kirlilik olması akla gelir. Şikayet olmaması tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır mesela dişiniz çürüdüğünde herhangi bir ağrı yapmasa da gidip gerekeni yaptırırsınız bu da onun gibi sorun büyümeden müdahale edilmelidir. Estetik varis tedavisinde bacakta var olan estetik kusurun düzeltilmesi ancak bunu yaparken ameliyat yada dikiş izi gibi yeni bir görsel sorun oluşturmayacak tedavileri kapsar.

Estetik Varis Tedavisi ; Özellikle etek giyen bayanlarda her zaman, etek giymeyen kadınlardaysa yazın şort giymek veya denize, havuza girmek varisleri olan kişide ciddi sıkıntı yapabilr. Gerçekten de ileri düzeyde kalın varisler veya yaygın kılcal damar ağlarının varlığı ciddi görsel kirliliğe sebep olmaktadır.Ek olarak ağrı, sızlama, kramp, karıncalanma, kaşınma, yara açılması gibi şikayetler yapabilir.

Gelelim bacaklarda solucan gibi kıvrımkıvrım uzayan kalın damarlar veya örümcek gibi bacağı saran kılcal damar çatlamalarının nasıl yok edileceğine, kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi damarı yok edeceğim derken berbat bir ameliyat izi kalmamalı.

Önemli olan görüntüyü düzelteyim derken yeni görsel sorunlara sebep olmayacak yöntemler uygulanmalıdır. Yapılan ameliyata göre değişen bir şekilde çok sayıda kesik izi ve bunları kapatmak için kullanılan dikişlere ait çok sayıda dikiş izi kalması sıkıntılı bir sonuçtır. Hatta çok ileri olmayan varislerin ameliyatından sonra kalan iz hastalığın kendisinden daha rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir çünkü varis yine kısmen doğal olarak algılansa da ameliyat izi doğal olmayan bir izdir.Erkeklerde bacaklar kıllı olduğu için bu izleri kamufle edebilir ama kadınlarda dikkat çekici olacağından sıkıntı yapar.

Bu sorunların yaşanmaması içinestetik sonuçları iyi olan çağdaş tedavi yöntemleri araştırılmalı ve ameliyatsız teknikler tercih edilmelidir. Ameliyatsız yöntemlerde varis tedavisi sonrası bacaklarda hiç bir iz kalmaz.Bacak neredeyse hastalığın başlamasından önceki güzelliğine kavuşur. Tabi olayın bir de sağlıkla ilgili yönü vardır. Şöyle ki; Ameliyatsız yöntemlerin ameliyatlara bir çok üstünlüğü vardır, aşağıda her yöntemin üstünlükleri özetle şöyledir.

Bacak Estetiği Bozulmadan Yapılan Bu Tedaviler Nelerdir ?

Tabiî ki damarın genişliğine göre değişen yöntemler uygulanır. Kalın olanlarda köpük tedavisi, skleroterapi, zamk tedavisi uygulanır, daha ince olanlarda diğer deyimle kılcal varis çatlamalarındaysa yine köpük tedavisi, skleroterapi yanı sıra radyo frekans veya lazer tedavileri yapılır.

Estetik varis tedavisinin görsellik üzerine olan avantajları yanı sıra bir çok üstünlüğü vardır. Yöntemlere göre bu üstünlükler şunlardır;

Varisin Lazerle Tedavisinin Üstünlükleri ;

*Uygulama kolay ve ağrısızdır, narkoz veya bölgesel uyuşturmaya ihtiyaç yoktur.

*Yatak istirahatı gerektirmez, tedavi süresince hasta işine devam edebilir.

*Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflayabilir,bir anlamda lazer epilasyondur.

*Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı gerekmez.

Skleroterapi Üstünlükleri ;

*Ameliyatla tedavi edilebilen tüm varislere uygulanır.

*Ağrı hafif düzeylerdedir.

*İş gücü kaybı olmaz.

Vairs Köpüke Tedavisi Üstünlükleri ;

*Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de uygulanır.

*Ağrı minimaldir.

*İş gücü kaybı olamaz.

*Radyo Frekansla Tedavininin Üstünlükleri;

*Uygulanan damar tek seansta sonsuza kadar yok edilir.

*Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

*Acı hafiftir.

*Uygulama pratiktir

*Uygulandığı anda damar yok olur

Bu yöntemlerde bacak estetiği bozulmadığı gibi hastalıktan önceki hali geri kazanılabilir. yöntemlerin bu üstünlükleri yanı sıra ameliyatla alınamayacak kadar ince varisler de alındığı için tekrar ihtimali ameliyatların 1/6 sı kadardır bu da önemli bir tercihtir. Ameliyat edilipte tekrarlayanlara tekrar ameliyat çok zordur ancak teknolojik tedavilerle hepsi yok edilebilir. Tekrarladığında bacak estetiği hem ameliyat iziyle hemde yeniden çıkanlarla bozulmuş olur.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!