Bacak estetiğinde kalın ve ince bacağa göre yaklaşım nasıl olmalı?
Bacak estetiğinde kalın ve ince bacağa göre yaklaşım nasıl olmalı?

Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler bacaktaki düzensizliklerden rahatsız oluyor. Kadınların hayallerindeki bacak şekli oldukça uzun, düzgün ve orantılı bacak şeklidir. Erkekler ise kas yapılı bir bacağı hayallerinde barındırırlar. Tüm kadınlar elbise giymeye bayılırlar fakat bacaklarında problem varsa bu sorunu saklamak için pantolon giymeyi tercih ederler.

Genelde aileden gelen genetik etkenler bacakta estetik problem yaratabilmektedir. bazen de geçirilen hastalıklar veya kazalar buna sebep olabilir. Bacak estetiği ameliyatının hedefi bacağı düzgün ve orantılı bir hale sokmaktır ve kişinin problemlerine göre çözümler sunar. Örneğin kişinin bacak bölgesinde fazlalık mevcut ise bu dokudan fazla olan kısım alınıyor. Eğer bacakta eksiklik var ise eksik yerlere yağ dokusu ekleniyor. Bu eklemede ki yağlar da yine kişinin kendi vücudundan alınıyor. Bu operasyonu yaptırmak isteyenlerin öncelikle 18 yaşını doldurması gerekmektedir.

Bacak Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Kişinin bacağı kalın ise inceltici bacak estetiği uygulanır.

Kişinin bacağı ince ise orantılı kalınlaştırma uygulanır.

Diz düzgün bir biçimde değil ise diz kapağı estetiği uygulanır.

Bacakta yağ çok fazla olduğunda bacak kalın olarak görünmektedir. Fazla yağları alarak mümkün olduğunca bacak inceltilir. Bu ameliyat genel anestezi verilerek yapılabilmektedir. İnce bacak estetiğinde ince olan bölgelere yağ dokusu eklenerek bacak normal görünümüne kavuşturulur. Bazı durumlarda ise bacağa harici dolgu eklenerek kalın görüntü oluşturulur.

Diz kapağı estetiği

Diz bölgesinin iç kısmında aşırı yağlanma sonucu kötü görüntü meydana gelir. Bu operasyonda diz içi yağ alımı yapılarak bacak düzgün görüntüsüne kavuşur. Bu operasyon 30-60 dakika arası sürmektedir ve kişiye bağlı olarak genel veya lokal anestezi uygulanmaktadır.

Bacak Estetiğinde İyileşme Süreci Nasıldır ?

Bacak estetiği operasyonu gerçekleştiği gün ameliyatı olan kişi evine çıkabilir. Fakat bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu dönemde çok ayakta kalmayıp hasta kendini yoracak hareketlerden kaçınmalıdır. Bacaklarını havaya kaldırıp sırt üstü yatarak dinlenme gerekmektedir. Operasyonu geçiren kişinin günlük hayatına dönmesi hemen olur ama iş hayatına dönmesi 1 haftayı bulmaktadır. Ameliyat sonrası yürümeye izin verilir. Ancak uzun süre ayakta kalmamak gerekir.

Bacağa yağ ekleme işlemi gerçekleşip hasta operasyondan çıktığında ortaya kalın bir görüntü çıkabiliyor. Bir haftaya o ödemden kaynaklı şişlik yavaş yavaş kayboluyor ve ortaya gerçek görüntü çıkıyor. Bu operasyon gerçekleştikten yıllar sonra insanların kafasını şu soru kurcalıyor. Eklenen yağ hücrelerinin hepsi eriyip bacak tekrar eski görüntüsüne kavuşur mu? Böyle bir şey tam anlamı ile mümkün olmaz.

Bu ameliyat yapılırken deriye atılan kesi çok küçüktür ve ameliyat sonrası görünebilir herhangi iz ve yara mevcut olmaz. Bacağa eklenecek yağ ise hastanın kendi vücudundan alınıyor genelde bel ve karın bölgesinden alınıyor. Bu gerçekleşen yağ ekleme işlemi hastaya ömür boyu gidebilir ve hasta ömür boyu orantılı ve düzgün bacaklara kavuşur.

Operasyon genelde 1 seansta tamamlanır. Ama bazı durumlar da hastanın bacak şekli çok bozuk ise, 2 seans gerekebilir. Operasyon sonrası doktor hastanın iyiliği ve ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanması için hastaya varis çorabı giymesini önerir. Bu varis çorabı bacakta 4 hafta kadar durduktan sonra doktor bilgisi ile çıkarılır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!