Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

1- Anne sütü

Anne sütünün hem aktif, hem pasif bağışıklığa faydası vardır.Mümkünse bebekler iki yıl emzirilmelidir, ancak immün sisteme etkisi ikinci yıl azalmaktadır.

2-Kademeli olarak azalan sterilizasyon

İlk 3 ay ortamı tümden sterilize etmek ve hasta kimseleri çocuğa yaklaştırmamak uygundur.Çünki bu dönemde çocuğun kendine özgü bağışıklık sistemi eğitilmeye hazır değildir,bulaşan enfeksiyonlar ağır geçer.En önemli direnç zaten anneden geçen antikorlardır. Daha sonra sterilizasyonu kademeli olarak azaltmakta fayda vardır.Çocuklar 6 haftadan itibaren hergün temiz havaya çıkarılmalıdır.

3-Bitkisel besinalması ve dengeli beslenme

Mevsiminde ve mümkün olduğunca organik sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir,sebze meyve alımı yeterli değilse vitamin takviyesi verilmelidir,ayrıca abur cuburdan uzak tutulmalı bağışıklık sisteminin düşmanı olan beyaz şekerden kaçınmalıdır.Ayrıca barsak florasının ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yoğurt gibi fermente gıdalara erken başlanmalıdır.

4-Antibiyotiklerden mümkün olduğunca kaçınma

Antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılmaması, ancak bakteriyel enfeksiyon şüphelenildiğinde kullanılması gerekir.

5-Probiyotiklerle takviye

Çalışmalar üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve mide bağırsak enfeksiyonlarının çok yoğun olduğu dönemlerde düzenli probiyotik kullanımının koruyucu olabileceğini göstermektedir.

6-Aşılanma önemlidir

Çocuklarımızın bir çok çocukluk hastalığını geçirerek doğal bağışıklık kazanmasını beklersek, beraberinde görülebilen zatüre,menenjit ve kulak iltihabı,kısırlık gibi istenmeyen riskleri de kabullenmiş oluruz,aşılanarak hem hastalıklardan, hemde risklerinden kurtulmuş oluruz.

7-Evde çok fazla kimyasal madde kullanılmaması.

Arap sabunu gibi doğal temizleyicilerin tercih edilmesi ,çamaşır suyu gibi kuvvetli ürünlerin kullanılmaması gerekir, ayrıca aşırı hijyen bakteri direncine yol açabilir ve allerji gelişiminde de rol oynayabilir.

8-Çocukları aşırı korumaktan sakınmak

Çok korunan,hasta insanlara hiç yaklaştırılmayan,çok steril bir ortamda büyüyen çocuklar hem daha fazla hasta olurlar hem de bu çocuklarda allerji ve astım gelişme olasılığı daha yüksektir.Oda sıcaklığında 21 dereceyi geçmemek ve aşırı giyinmeye alıştırmamak gerekir.


Muğla Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!