Bağlanmak
Bağlanmak

Shaver ve Mikulincer'e göre kişilerin yetişkin bağlanma statüsünde taşıması gereken üç önemli işlev şu şekildedir:

1)Bu kişinin stresli zamanlarınızda yanınızda olmasını istersiniz veya bu kişinin istenmeyen ayrılışı stres ve tepki yaratır.

2)Bu kişi sizin için 'güvenli bir cennet' tir çünkü o, rahatlık, korunma veya güven kaynağıdır.

3)Hayatınızda oluşuyla size 'güvenli bir dayanak' sağlayarak dünyayı keşfedebilmenize, risk alabilmenize ve kendinizi geliştirebilmenize olanak tanır.

Bağlandıysanız;

• Bağlanılan kişi için vazgeçilmez
• Eksik yanların tamamlayıcısı
• Onsuz yaşanamayacak olan ve ben olmadan o ne yapar düşüncesi
• En çok onun yanında mutlu olabileceğiniz duygusu
• Değerli hissetmek, sevilmek gibi ihtiyaçlarınızın en çok onun tarafından karşılanmasını istemek... gibi anlamlar içeren uzunca bir listeniz olabilir.

Bazen bağlanma isteği o kadar güçlüdür ki ilişki bağlılıktan bağımlılığa dönüşebilir. Bu da kendinizi birden edilgen, yıkıcı, umutsuz bir ilişki içinde bulmanız demektir.

Ya giderse?

Çözülmek

Her şeyin zıddıyla var olduğu bilgisi bağlandığımız kişinin bir gün gidebileceği fısıltırını getirir, bu sesi dinlemeye devam ettiğinizde zamanla bir çığlığa dönüşür.
Kaybetme kaygısı.. Bağlandıkça kaygılanıp kaygılandıkça daha çok bağlanmak..

Ne yapmalı?

Ya güvenli limanda, güneşli gökyüzünün keyfini çıkardığınız bir ilişki ya da kara kaygı bulutların sardığı 'doyum'suz bir ilişkiye sürüklemenize engel olamayışınız.

Çözüldükten sonra

Dünyada hiçbir şeyin tek olmadığı fısıltıları yükselmeye başlar bu sefer. Bağlanma yasaları iş başındadır. Eski yaraların sarılması yeni bir ilişki için hazır hale getirilmesi.

Bu sonlarda en çok 'neden ve yine mi' soruları gelir akla? Böyle sorular çoğaldıysa zihninizde ilişkilerinizden kendiniz ve geçmişinizle ilgili neleri çözemeden ayrıldığınız mutlaka değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler yapılmadan ilişkilerde kendinizi tekrarlayan senaryolar içerisinde bulmanız çok daha yüksek bir ihtimaldir.


Antalya Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!