Her bahar olduğu gibi yine aynı tatlı telaşlar başladı... Yaz geliyor diye elden ele dolaşan diyet listeleri, sihirli formüller bir yandan baharın üzerimizde yarattığı yorgunluktan kurtulma çabalarımız... Peki ama neden bahar geldiğinde kendimizi yorgun halsiz hissederiz? Halbuki tam tersi olması gerekli değil midir? Mevsim geçişlerinde havadaki elektrik yükü artar. Pozitif ve negatif iyonlar aracılığıyla taşınan bu yük dengesizlik oluşuturur. Dolayısıyla havadaki eletrik yükünün yoğunluğu stres, yorgunluk, sindirim problemleri, gaz, kabızlık, ishal, ödem, konsantrasyon bozukluğu, kas ve sırt ağrıları, gerginlik gibi sorunları beraberinde getirir.

İşte tüm bu sorunlardan küçük kurtarıcalar sayesinde korunabiliriz...sadece biraz kendimize ve mutfağımıza zaman ayırmamız gerekli....

Eşit oranlarda karıştıracağınız zerdeçal, zencefil ve tarçından 1 çay kaşığı kadarını yediğiniz bir kase yoğurda koyarsanız hem metabolizmanız hızlanıcak hem de bağışıklığınız artacaktır.

1 lt suyun içine taze zencefil dilimi, maydanoz ve limon dilimi koyun. Bu su kendinizi halsiz ve yorgun hissettiğiniz zaman sizi canlandıracaktır. Dilerseniz içine tarçın çubuklarından atabilirsiniz.

Ara öünlerinizde salatalık ve kırmızı biber tüketerek hem açlığınızı bastırırsınız hem de yağ yakımınızı arttırırsınız. Bu sayede öğleden sonra gelen uyku halini de biberden alacağınız C vitamini ile ortadan kaldırmış olursunuz.

Çay kahve tüketimi bu dönemlerde önemlidir. Özellikle günde 2- 3 fincan beyaz ve yeşil çay tüketmek hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de antioksidan kapasitenizi artırarak hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

Günde yapacağınız 60 dakikalık yürüyüş seratonin hormonunuzu salgılayarak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Ve her zaman söylediğimiz gibi günde 2 – 2.5 lt su tüketmek. Hemen küçük bi detay; nasıl beslenme programı kişiye özel ise su tüketimide öyle olmalı. Kilo başına 30ml su olarak hesaplarsanız doğru miktarı tüketmiş olursunuz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!