Bebekler için probiyotik ve prebiyotikler
Bebekler için probiyotik ve prebiyotikler

Probiyotik nedir? Ne işe yarar? Yetişkin ve bebek sağlığı açısından ihtiyaç farkı var mı? prebiyotik nedir? Bebekler bunu dışarıdan mı almalı? Eksikliğinde yaşanabilecek sorunlar?

Probitotik ; vücudu zararlı organizmalardan koruyan, sindirim sistemini düzenleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bakterilerdir. Prebiyotik ise probiyotik bakterilerin canlı kalabilmesi için gerekli olan besinlerdir. Probiyotik içeren besinlerin en iyi kaynakları yoğurt, kefir, boza ve tarhana iken ,prebiyotik besinler muz, soğan, sarımsak, pırasa, kepekli buğdaylar, yulaf, keten ve arpadır.

Yetişkin ve bebeklerde ihtiyaçları farklı olmakla birlikte, bebeğin doğum kanalından geçtiği andan itibaren annenin doğum kanalından aldığı bakteriler ile bağırsaklarda probiyotikler oluşmaya başlar.Bebekler için anne sütü “prebiyotik”tir, yani probiyotik bakterilerin gelişimi ve çoğalması için uygun ortam hazırlar.

Emzirme, çocuğunuzun sadece karnını doyurmak için değil, aynı zamanda daha sağlıklı olmasını sağlar. Anne sütü alamayan bebeklerde ise probiyotik içeren mamalar ve özel ürünler ile probiyotik alımı sağlanabilir. Probiyotik eksikliği kendini,yetişkinlerde ve bebeklerde kendini gaz, şişkinlik, kabızlık, sık sık ile hastalıklara yakalanma ile gösterebilir.

Diyetisyen Elif Bilgin


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!