Bebeklerde diş çıkarma döneminde sık görülen rahatsızlıklar:

- Huysuzluk

- Hırçınlık

- Uyku alışkanlıklarının değişmesi

- İştah azalması

- Salya artışı

- Dişin çıktığı bölgede kaşıntı/ağrı

- Çiğneme isteğinde artış

Öneriler:

Dişin çıktığı bölgeye temiz parmakla, soğuk bir kaşığın arkasıyla, soğuk suyla ıslatılmış gazlı bezle nazikçe masaj yapılabilir. Buzdolabında soğutulmuş diş kaşıma aparatları, soğutulmuş muz gibi yumuşak bir meyveyle, çocuğun o bölgeyi kendi kendine rahatlatması sağlanabilir.

Soğuk masajın ağrıyı, acıyı, kaşıntıyı azaltmadığı durumlarda, çocuk diş hekimi uzmanı veya çocuk doktoruna, rahatlatıcı ilaç tavsiye etmesi amacıyla başvurulabilir. Dişin çıkacağı bölgeye sürülecek, benzocain içeren lokal anestezili kremlerdense, sistemik pediatrik şurupların kullanılması daha uygun bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bulgular:

► Diyare (İshal)

► Vücutta isilik, kızarıklık

► Ateş yükselmesi

► Üst solunum yolu enfeksiyonları

...gibi rahatsızlıklar direkt diş çıkarmayla ilgili olan bulgular değildir. Çocuğun dişetini kaşımak için ağzına soktuğu yabancı cisimlerden hastalık kapmasından dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu bulgular gözüktüğünde, çocuğun çocuk doktoruna gösterilmesi tavsiye edilir.

Dişin çıkacağı bölgede morluk, koyu kırmızı şişlik gözlenirse bu ‘sürme kisti’ veya ‘hematom’ yani kan birikmesi olabilir. Sürme kisti veya hematom zararlı değildir, ancak dişin sürmesini zorlaştırabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda çocuk diş hekimi uzmanını ziyaret etmekte fayda vardır. Sürme kisti veya hematom diş sürdükten sonra yok olur.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!