BEBEKLERDE VE KÜÇÜK ÇOCUKLARDA YEME PROBLEMLERİ
Acıkan bebekler huzursuz olurlar. Karınları doyunca ise rahatlarlar. Böylece normal beslenme düzeni oluşur. Bazı anneler bebeğin verdiği sinyalleri ayırt edemeyip her ağladığında acıktığını düşünerek beslemeye çalışırlar. Bebeğin normal beslenme sürecini sürdürebilmesinin temel koşullarının başında doğru besin seçimi ve annenin davranışları gelmektedir.
Yemeğin miktarı kadar çocuğa sunuluş şeklide önemlidir. Yemek yedirmek; elinizde tabak, kaşık, çatal ile çocuğun peşinde koşturarak, TV karşısında zorla ağza bir lokma sokarak olmaz. Belki yedirmiş olabilirsiniz ama beslemiş olmazsınız.
Çocuğa ilişkin beslenme sorunlarının birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki tıbbi sorunlardır (Yemek borusu, sindirim sistemi sorunları vb.). Bunlar tedavi edilebilen durumlardır. Bir diğeri ise anne ile çocuk arasındaki iletişim sorunlarından kaynaklanan nedenlerdir. Ayrıca besin seçiminde yapılan yanlışlıklarda yeme problemine neden olabilir.
Doğru Beslemek İçin Ne Yapmalı?
Çocuğun yaşı kaç olursa olsun acıktığında beslenmelidir.
Yemek yenilirken ilgi dağıtacak konuşma, gürültü, oyun, TV gibi şeylerden kaçınılmalıdır.
Bebeklikten itibaren besinlere dokunmasına izin verip, en kısa sürede kaşık tutmayı göstererek kendini beslemesine izin verilmelidir.
Ağzını açtırmak, kandırarak ağzına yemek koymak yanlış bir davranıştır.
Yemeğini hızla yemesi için uyarılarda bulunmak yanlıştır.
Herkes gibi çocuklarda midelerinin alabileceği kadar yiyebilirler, amaç doymaktır.
Bebeğe, aklınıza koyduğunuz miktarı tüketmesi için zorlama yapılmamalıdır.
Dengeli beslenmesine özen gösterilmeli aynı zamanda besin seçimlerine de saygılı olunmalıdır.
Beslenmenin tüm sorumluluğu ailelerin değildir. Çocuğun bu sorumluluğu paylaşmasına izin vermek gerekir. İzin verilirse çocuk da yemeğin kendisi için gerekli olduğunu anlayacaktır. Öğün aralarında atıştırmaların engellenmesi, öğünlerde ise yemek konusunda alternatifler sunulmalıdır. Bunlar yapılmazsa çocukla ailesi arasında yanlış bir ilişki kurma biçimi oluşabilir ve bu başka alanlara da yansıyabilir. Çocuğu yemek yediğinde ödüllendirmek, yemediğinde cezalandırmak yanlış bir tutumdur.
Tüm bu önerilere rağmen problemin devam ettiğini düşünüyorsanız profesyonel destek almanız faydalı olacaktır.


Samsun Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!