Diyet yapmak, kilo vermek, spor yapmak denildiğinde çoğu kişinin yüzünde mutsuz ve umutsuz bir ifade oluşur. Halbuki yaşam şeklinizde yapacağınız çok küçük değişiklikler ile diyet yapmak da, kilo vermek de sizin için çok kolaydır. Ufak destekler sayesinde, kendi çabalarımızla, zorlanmadan ve sağlıklı şekilde kilo vermek varken neden ne içerdiğini bile tam olarak bilmediğimiz ilaçları vücudumuza alalım? Sağlıklı olmak için kilo verirken sağlığınızdan olmayın. Kilo vermek için uzman yardımı alın böylece sağlıklı ve kalıcı kilo verin.

Kendinizi Değerlendirin

BKI (Beden Kitle Indeksi): Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde bulduğunuz sonuç sizin beden kitle indeksinizdir. Çıkan sonuca göre kilo durumunuzu aşağıdaki tablo yardımıyla değerlendirebilirsiniz. Çıkan sonuç doğrultusunda kilolu, şişman veya aşırı şişman kategorisine giriyorsanız bir beslenme uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

BKI - Sonuç Durum

10-18,5 Zayıf

18,5-25 Sağlıklı

25-30 Kilolu

30-40 Şişman

40-60 Aşırı Şişman

Diyabet ve Beslenme

Diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalıktır. Doğru kontrolü yapılıp ilaç ve beslenme tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı sürece ciddi komplikasyonlar ile hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Unutulmamalıdır ki diyabetin öncelikli tedavisi beslenme tedavisidir. Diyabette kişiye özel diyet, zayıflama diyetlerinde de olduğu gibi çok önemlidir. Çünkü saati saatine uyulması zorunludur. Hazır diyetlerle bunların sağlanması imkansızdır. Asla iki hastanın sabah uyanma saati veya akşam yemek tercihi birbirini tutmaz bu yüzden sizin için hazırlanmış size özel diyetlerle diyabet kontrolünü sağlamak çok daha kolaydır.

Çocukluk Dönemi Beslenmesi

Aşırı zayıflık veya aşırı şişmanlık çocuklarda beslenme uzmanları tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi beslenme bozukluklarıdır. Çocukluk çağında kazandırılan beslenme alışkanlığı ileri yaşlarda oluşabilecek tüm hastalıklar için haberci veya koruyucu olabilir. Bu sebeple çocukluk dönemi beslenmedüzeninin sağlanması yetişkinlikten çok daha büyük önem taşır. Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimi için doğru beslenme alışkanlıklarını öğreterek onlara daha iyi bir gelecek sunabiliriz. Unutmayalım ki çocuğumuzun geleceği bizim ellerimizdedir. Çocuğumuza küçük yaşta yapacağımız sağlıklı beslenme yatırımı ona yetişkinliğinde kaliteli ve sağlıklı bir hayat mirası olarak kalacaktır.


Adana Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!