Dedi ve değiştiremedi!
Aslında çok rastlanılan bir durumdur; sevdiğiniz kişinin beğenmediğiniz davranışlarını, düşüncelerini değiştirme çabası. Bu kişi sevgili ya da eş olabilir. Seviyorsunuz sevmesine ama hoşunuza gitmeyen tutum ve davranışlar ne olacak? Birlikte olduğunuz insanın, zaman içerisinde aslında ilk tanıştığınız zaman ki kadar gözünüzde büyüttüğünüz gibi mükemmel olmadığı ortaya çıkar. Onunda insan olduğu, hata yapabileceği, kusurları, fazlalıkları, eksiklikleri olduğu ortaya çıkar. Bu aslında hep var olan bir gerçektir. Fakat ilk zamanlarda bu durum; yaşanılan aşk, sevgi, hoşlanma gibi yoğun duygulardan dolayı görmezden gelinir ya da dikkat edilmez, önemsenmez. Bazen gerçekten anlaşılmaz. Ancak bu durum zaman içerisinde anlaşılır. Anladığında ise işte “değiştiririm” düşüncesi devreye girer.

Burada biraz durup ve olayı tersinden ele alalım. Sevdiğiniz kişiden gelen, böyle düşünmemen lazım, değişmen lazım ya da şu huyunu değiştir, bu davranışını düzelt gibi söylemlere ne kadar uyuyorsunuz ya da uyabiliyorsunuz? Yani karşınızdaki kişiden gelen beklenti, eleştiri karşısında siz kendi yaşamınızda ne kadar değişiklik yapıyorsunuz? Beklenilen kadar değil tabi ki. Dolayısı ile sizinde o kişiyi istediğiniz yönde değiştirmeniz pek olası değil. Yani siz değil, o istediğinde değişir. Diğer türlüsü zorlamadır. Sizin istediğiniz şekilde gerçekleşmez ya da kısa süreli gerçekleşir ve kişi istemediği için bir zaman sonra farklı şekillerde sorun olarak ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Değişim gerçekleşebilmesi için öncelikle kişinin var olan durumun farkında olması gerekir ve onu bir sorun olarak görmesi gerekir. Bu değiştirilecek şey her ne ise, bunu yapmaya istekli olmalıdır. Sizden gelecek öneriye ve desteğe açık olması gerekir. Bu noktada sizin yaklaşımınız tabi ki büyük değer taşımaktadır. Eleştirel yaklaşımlar ile bir sonuca ulaşmak pek olası değildir.

Özet olarak; insanları değiştirmek pek olası değil. Siz soruna işaret edersiniz oda bunu sorun olarak görürse, gerekli değişiklikler için adım atmaya başlar. Aksi takdirde o sadece sizin sorununuz olur. Yaşamı, hayat tarzı, davranışı ve düşünceleri ile size yakın ve uyumlu biri ile birlikte olmak, daha sonra değiştirmeye çalışacağınız biri ile birlikte olmaktan daha anlamlıdır.

Bu yazı, bütün ilişkileri kapsayacak şekilde ya da her ilişkide bu şekilde gerçekleşir düşüncesi ile yazılmamıştır. “Ben onu değiştiririm” düşüncesi ile yaşadığı ilişkiyi evlilikle bağlayıp ve daha sonra değiştiremeyince, nasıl değiştiririm diye destek almak isteyen insanlardan yola çıkılarak yazılmıştır. Sorunları; doğru zamanında (yaşandığı anda değil), doğru iletişim yolu kullanarak gündeme getirerek çözmeye çalışın. Erteledikçe büyür, büyüdükçe içinden çıkılmaz bir hal alır.


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!