Benim sağlıklı beslenme çantam
Benim sağlıklı beslenme çantam

Beslenme eğitimi öncelikle ailede başlar.Bu eğitim çocuk okula başladıktan sonra öğretmenler tarafından devam ettirilmelidir.Obezitenin giderek artmaya başladığı ülkemiz de okullarda sağlıklı beslenme konusu ele alınmalı bu konuda el birliği ile çalışılmalı gelecek nesillerin sağlığı için beslenme konusuna gereken önem verilmeli ve gereken çalışmalar yapılmalıdır.İyi beslenmek çok yemek yemek değildir.Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren besin gruplarını en doğru bir şekilde öğretmeliyiz.çocuklarımız okula başladıktan sonra onların beslenmesini yakından takip etmeli ve okulda sağlıklı beslenmesi için gereken desteği vermeliyiz.Eğer okula beslenme çantası hazırlıyorsak bu çantanın çok sağlıklı ve dengeli olmasına dikkat etmeliyiz.

4 tane sağlıklı besin grubumuz var bunlardan 1. süt ve süt grubu 2. et tavuk balık yumurta kurubakliyat grubu 3. grubumuz sebzeler ve meyveler 4. grubumuz ise ekmek ve tahıllardır.Beslenme çantasında bu dört gruptan bulunmalıdır.Beslenme çantasın da sulu gıdalar taşınmaz bu yüzden sağlıklı sandviçler , iyi yıkanmış yeşillikler ve meyve grubuda kullanılarak sağlıklı ve dengeli bir menü hazırlanabilir.

Karbonhidratlar dediğimiz enerji veren grup ekmek ve tahıllardan oluşur.Tam buğday ekmeğinden yapılmış sandviçler hem tok tutar hemde B vitaminlerinden zengin gruptur.Et ,tavuk ,balık ,peynir grubu hem protein içerir hemde demir açısından zengin gıdalardır.Bu grup çocuklarımızın büyümesi ve gelişmesi ve hastalıklardan korunması için gereklidir.Yumurta bu grubun hem en ucuz hem de en değerli protein kaynağıdır.

Sebze ve meyve grubu vitamin, lif, ve antioksidant açısından kuvvetli bir gruptur. Bu grup çocuklarımızı hastalıklardan korurken aynı zamanda tok tutar ve iyi bir lif kaynağıdır.

Süt ve türevleri dediğimiz yoğurt,ayran,kefir grubu hem protein hem kalsiyum açısından zengin olup çocuklarımızı gelişiminde boy uzamasında kemik ve diş sağlığında vazgeçilmezlerdir.Şimdi sağlıklı bir beslenme çantasında olması gerkenler ve olmaması gerekenlere bir göz atalım.

SAĞLIKLI SEÇİMLER

Peynir,köfte,tavuk ve yumurta ile yapılmış sandviçler

tost

kıymalı peynirli sebzeli yağsız yufka ile yapılmış gözleme

evde kepekli undan yapılmış poğaça

domates,salatalık,havuç,marul yaprakları,maydanoz,yeşil biber,kırmızı biber

meyveler

süt,yoğurt,ayran,kefir

süzme yoğurttan yapılmış içine yeşillik ilavesi edilip ekmeğe sürülen krem peynire benzer karışım.

Kuru kayısı, ceviz, fındık,badem gibi kuruyemişler.

SAĞLIKSIZ SEÇİMLER

Cips,bisküvigofret,çikolata,şekerleme kısaca abur cubur

gazlı ve şekerli içecekler

kızartma tarzında yiyecekler

Hamburger,fast food tarzı yiyecekler .

Açıkta satılan yiyecekler

Yıkanmadan tüketilen meyveler.

Hazır meyve suları.

Bunların yanı sıra beslenme çantasının ve içindeki kaplarında hijyeni çok önemlidir.Çanta hergün temizlenmeli ve kontrol edilmelidir.Yukarıdaki öneriler sağlıklı ve kilo problemi olmayan çocuklar içindir gereksinme çocuktan çocuğa farklılık göstereceği için beslenme programı çocuğun gelişimine boy ve kilosuna bakılarak ayarlanmalıdır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!