Beslenme çantası dişleri çürütmesin
Beslenme çantası dişleri çürütmesin

Süt dişlerinin mineral yapıları normal dişlere oranla daha zayıf oldukları için asit ataklarına çok dayanıklı değildir. Süt dişlerinin daha çok organik madde içermesi ve beslenme alışkanlığındaki yanlışlar dişleri çürük oluşumuna daha yatkın hale getiriyor. Bu nedenle çocuklara küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

okul çağındaki çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için beslenme çantasında yer alması gerekenler; kalsiyum, fosfor ve doğru seviyede florür içermelidir.

Karbonhidrat tüketimine dikkat

Diş gelişiminin doğru ilerlemesi için çocuğunuzun okulda da sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Tüketilen besinler içinde dişlerin çüremesine en çok neden olan karbonhidratlar yani şekerli gıdalardır. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzenine sahip bir çocuk, çürük oluşumu açısından risk altındadır. Özellikle öğünler arasında tüketilen şekerli gıdalar öğünde yenenlere oranla dişlere daha çok zarar verir. Beslenme çantasına koyulan nişastalı, şeker içeren ve yapışkan gıdalar dişlerin yüzeyine yapışarak çürük oluşumuna ortam hazırlamaktadır. Şekerli gıdalar, diş yüzeyinde oluşan bakteriler ve dişleri fırçalamadan geçen zaman çürük oluşuma neden olacağından beslenme çantasına konan yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir.

Vitamin ve kalsiyum ağırlıklı beslenin

Sağlıklı dişler için tüm vitamin çeşitleri beslenmede yer almalı ve çocuğun aldığı gıdalar mutlaka kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde organik bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenler dişlerin yapısını güçlendirirken vücudun bağışıklık sisteminin korunmasına da destek veriyor. Sütler kutuları açılmadığı sürece oda sıcaklığında güvenle saklanabilir, yoğurt ve ayran da sağlıklı seçimler dir. Ayrıca peynir tüketimi ağızdaki asidik ortamı ve çürük oluşma olasılığını da azaltmaktadır. Anne ve babaların, çocuklarının beslenme çantasından diş dostu olan süt ve süt ürünlerini eksik etmemeleri gerekiyor.

Sebze ve Meyveler Çürük Oluşumunu Engelliyor

Çocukların sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmaları için meyve ve sebze tüketmeleri şart. Sebze ve meyveler hem dişlerin çürümesini engelliyor hem de güçlenmesini sağlıyor. Çocukların teneffüslerde açlığı bastırmak için şekerli yiyecek ve içecekler tüketmesi çürük oluşumunu hızlandırmaktadır, bunun yerine beslenme çantasına her gün bir meyve koymak hem diş sağlığı hem de genel vücut sağlığı açısından çok faydalıdır. Sebze ve meyvelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kaybına yol açar, bu nedenle meyvelerin beslenme çantasına tek parça halinde konulmasını gerekir.

Dişlerin gizli düşmanı atıştırmalıklara dikkat

Tatlı, şeker, çikolata gibi abur cubur sınıfına giren şekerli gıdalar, tuzlu yağlı yiyecekler ve asitli içecekler diş sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle de öğün aralarında tüketilen abur cubur çürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Abur cuburların çocukların diş ve diş etleri üzerindeki hasarı önlemek için sonrasında su içmeleri sağlanmalıdır. Dişlerdeki çürükler herhangi bir sinyal vermeden ağızda sinsice ilerler ve hızla yayılır, bu tip durumlarla karşılaşmamak için çocukların diş hekimi tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!