Beslenme, karın doyurmak, açlığı bastırmak ya da canın çektiği şeyleri tüketmek midir?

Hayır. vücudun çalışması ve yaşamın sürmesi için bütün besin gruplarının yeterli ve dengeli miktarda alınmasıdır.Sağlıklı ve dengeli beslenme herkes için özellikle de çocuklar için çok gereklidir.Çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları ömür boyu sürdürülmektedir. Oysa çocuk ve gençlerin genellikle hatalı beslendiklerini gözlemlemekteyiz.Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi bu uygulamaların başında yer almaktadır.Zayıflama amacıyla bana gelen danışanlarımın vücut analiz cihazıyla ölçümleri yapılarak yağ,kas,su,metabolizma yaşı,metabolizma hızı…gibi değerlerine bakar,danışanımdan beslenme alışkanlıklarını öğrenirim.Daha sonra gerekli tahliller yapılır ve birlikte bireyin zorlanmadan uygulayacağı haftalık yemek listesini oluştururuz.Bir hafta sonra kontrole gelinir ve tekrar ölçümler yapılır. Hedeflenen kilo verilmişse sıra ödül zamanıdır.Son dönemde özellikle de çocukları ödül olarak hamburger ,cips,yada fast-food tarzı yiyecekler istemektedirler.Hatta bu besinler ana öğünlerin yerini bile alabilmktedir.

Çocukluk çağında bu hatalı beslenme uygulamaları kalp hastalıkları,yüksek tansiyon obezite gibi hastalıklar için risk oluşturmaktadır.

Mesleğimde 17 yılı geride bırakan bir diyetisyen ve üç çocuk annesi olarak öğretmenlerimize ve anne babalara seslenmek istiyorum.Erken yaşlarda kazanılan alışkanlıkların ileriki yaşlarda değiştirilmesinde zorluklarla karşılaşılmaktadır. Çocuk ve gençler okul ve evde çeşitli yiyecekleri tüketmeli ve temel beslenme ilkeleri konusunda bilgilendirilmelidir.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!