SSVD- Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum mümkündür. Vajinal doğum % 60- % 85 arası gerçekleşir , sezaryene dönme oranı % 30 ile izlenmiştir. % 30 gebe SSVD için talepte bulunur. Gebenin talebi ve takip eden doktorun önerisi üzeri SSVD için uygun kriterler değerlendirilmesi lazım. Uygun kriter olarak görünen koşullar bunlardır: – geçirilmiş 1 sezaryen – sezaryenin alt uterin segment transvers insizyonla yapılması olmamlı – sezaryenden en az 2 yıl geçmiş olamalı – rahimde başka anomali veya geçirilmiş ameliyat olmaması – fetüsün ağırlığı 4000 g geçmemesi – gebe yaşın 40 altında olması – gebenin VKİ( Vücut Kitle İndexi) 40 altında olması – gebenin doğum eylem süresinde kontinue takip edilmesi – fetal kalp atımı kontinue takip edilmesi – acil sezaryen yapabilme koşurların bulunması – yenidoğan ve yetişkin yoğun bakımın bulunması
En önemli kriter ama gebenin bilincli talebi ve gebenin doktor tarafından mental hazırlanması. SSVD risklerin anlatılması ve gebenin onam alınması önem taşır.

SSVD görünen en büyük risk uterusrüptür denilen eski sezaryen dikişinin açılmasıdır. Bu risk düşündüğümüz kadar yüksek değildir. 1 sezaryen sonrası %0.5 , yani 1:200 SSVD görünür. 2 sezaryen sonrası vajinal doğumda riskte %3.7 artış izlenir. İlk vajinal doğum yapan ve SSVD yapan gebenin doğuma bağlı görülen fetal patolojiler 2-3:10000 olarak aynı oranda izlenmiştir. Her gebelik takibinde ve doğum eyleminde amacımız bebeğe ve anne adayına en sağlıklı doğum yöntemini seçmek.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!