Body conturing-vücut şekillendirmesi
Body conturing-vücut şekillendirmesi
Body conturing-vücut şekillendirmesi- genel olarak lipoplasti olarak isimlendirebileceğimiz yağ dokusuna yönelik liposhaping, bodyshaping, liposculpturing, liposuction,lipofilling vb. operasyonlarını içerir.Aslında tüm bu farklı isimlendirmelere ragmen bu operasyonlar birbirlerinden tamamen ayrı müdahaleler olmadığı gibi, vücut hatlarını düzeltmek amacıyla yapılan birbiriyle iç içe geçmiş operasyonlardır.
Liposuction, vakum yardımıyla deri altındaki yağ dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklaştırılması, estetik bir görüntü elde edilirken zayıflama sağlanması işlemidir. Ayni zamanda ciltte selülit görünümü var ise selülit kanülleri ile bu istenmeyen görünüm de giderilir.
Kadınlarda bacak, basen, karnin alt kısmı ve bel bölgesinde (armut sekli), erkeklerde ise Karin ve belin üst kısımlarında (elma sekli) yağ birikimi olur. Özellikle erkeklerde iç organların çevresinde de yağ birikimleri görülür. Bu nedenle erkeklerde diyet ve egzersiz eklenmeden sadece cilt altı yağ dokusunun liposuction operasyonu alınması istenilen sonuç için yeterli olmayabilir.
Geleneksel kuru teknikle yapılan liposuctionda, dokularda aşırı zedelenme ve fazla kan kaybı olmakta, iyileşme uzun sürmekte ve ciltte belirgin morarmalar olmaktadır. Günümüzde kullanılan wet (ıslak), süper-wet ve tüme san (tumescent) tekniklerde liposuctiondan önce birtakım ilaçlar içeren sıvı operasyon uygulanacak alanlara verildiği için yani;lipolisis(yağların eritilmesi işlemi) yapıldığı için morarma, kan kaybı vb. gibi hastanın sağlığını ve ameliyat sonrası konforunu bozacak komplikasyonlar kuru tekniğe oranla oldukça minimal düzeye inmiş ve operasyonun başarısı artmıştır.
Sanılanın aksine bu operasyonların çoğu kilolu olmayan hastalara uygulanmaktadır çünkü zayıf kişilerde çok küçük yağ birikimi bile kendisini hemen, göze hoş gelmeyen bir çıkıntı seklinde belli eder. Bu operasyonların esas amacı vücuda sekil vermektir. Bu estetik görünüm sağlanırken de yağ dokusu eksiltildiği için hasta doğal olarak kilo vermektedir. Bu operasyonlarla hasta 1–2 beden zayıflatılabilir.
Vücuttaki simetriyi ve ahengi sağlayarak estetik bir görünüm sağlanması esas amaçtır. Bu amaçla; basık ve geniş görünümlü kalçalar daha dar, daha kalkık ve çıkıntılı bir görünüme getirilebilir, bacak ve basen bölgesi düzeltilerek bacak daha düzgün ve olduğundan daha uzunmuş gibi gösterilebilir. Diz bölgesine yönelik girişimlerle bacağın çarpık görünümü düzeltilebilir. Karin bölgesindeki fazlalıklar giderilerek düz bir karin elde edilebilir. Bel oluğu olmayan bayanlarda göğüs-bel-basen oranı bozulduğundan vücut düz bir şekilde inmektedir, bu kişilere bel kavsi yapılarak oldukça güzel bir bel görünümü elde edilebilir. Böylece vücuda tamamen oturan veya göbeği açıkta bırakan giysileri, düşük belli pantolonları güzel bir şekilde taşıyabilir. Sırtta sutyenin altından tasan yağ fazlalıkları alınarak güzel bir sırt elde edilebilir, Çene ve boyun bölgesine yapılan yağ aldırma ile boyun daha genç ve daha uzunmuş gibi gösterilebilir, gidi bölgesindeki fazlalık alınabilir vs.
İlk olarak hastanın cilt yapısı, kullandığı ilaçlar, kronik hastalıkları vb. özelliklerini dikkatlice incelemek ve liposuctiondan fayda görüp görmeyeceğine karar vermek gereklidir. Eğer fayda göreceği ve sonucun iyi olacağı düşünülüyor ise hassas ve özenli bir şekilde liposuction uygulanır. Operasyon sonrasında da cerrahin tavsiyelerinin hasta tarafından gerçekleştirilmesi, dalgalanma gibi istenmeyen durumların oluşumunu engeller. Kaldı ki, her liposuction operasyonundan sonra dalgalanma ve çöküntüler oluşsaydı bu tekniğin tüm dünyada bu kadar popüler olmaması gerekirdi. Liposuction gibi operasyonlar; uygulanan cerrahinin tüm özelliklerini, emeği ve isçiliği doğrudan, maskelemeden gösterirler. Bu nedenle estetik cerrahın tüm estetik vizyonunu ve maharetlerini ortaya koyarak bir heykeltıraş gibi çalışması gerekliliği ortaya çıkar.
Eğer kombine operasyonlar veya hastanın hemodinamizmini bozacak kadar büyük müdahale yapılmamışsa operasyondan sonra 3–4 saat dinlenmesi yeterli olacaktır. Hasta ertesi gün yürüyüş gibi basit eylemler yapabilir. Sosyal ve is yaşamına ortalama 48 saat sonra dönebilir.
Operasyonun belki de en büyük basarîsi, sonuçlarının uzun soluklu olmasıdır. Liposuction öncesi vücutta belirli bölgelere yağ birimi fazla olmaktayken, liposuctionla yağ hücreleriyle birlikte yağ reseptörlerinin sayısı da azaltıldığından dolayı herhangi bir şişmanlamada alınan fazla kilolar vücuda daha eşit bir şekilde dağılacaktır. Böylelikle vücut hatları arasındaki oran pek değişmeyecek, biçimsiz bir kilo alışı (doğrudan basenlerin genişlemesi vb) söz konusu olmayacaktır.
Op. Dr. Hasan Fındık

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!