Bireyler kendilerini geliştirmek için çeşitli aktiviteler, kurslar ve girişimlerde bulunur. Bu sayede kendini daha huzurlu, öz güveni daha yüksek hisseder. Birey bu tip gelişmeleri sağlayabilmek için genel anlamda kendisine zaman yaratmaya çalışır.

Günümüzde hafta sonları evden çıkma yasağı bulunmaktadır. Gerek evden çıkma yasağındaki vaktimizi kaliteli bir şekilde değerlendirmek gerek kendimizi geliştirmeye fırsat oluşturmak için bu kısıtlı vakti değerlendirebiliriz. Peki bu süre zarfında neler yapabiliriz?

İlk olarak günlük hayatta rahatça yıkayıp kullanabilmek için evde maske yapımı ile uğraşılabilir. Bu sayede hem az masrafla çok maskeniz olmuş olur hem de yıkayıp tekrar kullanabileceğiniz maskeler de elde etmiş olursunuz. Bunun sonucunda ailece korumuş oluruz. Maske yapımı ile ilgili çeşitli videolar internette bulunmaktadır. Videolar için arama motoruna “Evde maske yapımı” yazmanız yeterli olacaktır

İkinci olarak günlük hayatta bir çoğumuzun sıklıkla kullandığı cep telefonlarını temizleyebiliriz. Zira telefonlar hem elimize hem yüzümüze sıklıkla temas eden cihazlardır. Covid-19 virüsü ile ilgili yapılan açıklamalarda; ellerimiz ile pek çok yere farkında olarak veya olmadan temas ettiğimiz için ellerimizi dezenfekte etmeden yüz bölgesine temas etmememiz uyarısında bulunulmuştur. Telefonlara zarar vermeden bu temizliği yapabilmek için “corona virüs telefon temizliği” yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu sayede virüslerden daha çok korunmuş oluruz.

Evde yapılabilecek bir diğer aktivite evdeki gereksiz eşyaların temizliğidir. Evde fazlalık olan kullanmadığımız eşyaları diğerlerinden ayırarak işe başlayabiliriz. Bu sayede dolaplarımızda yer açılmış olur. Aradıklarımızı daha rahat buluruz. Aynı zamanda bu eşyaları ihtiyacı olan kişilere verebiliriz. Bu şekilde kendimiz dışındaki insanlara da yararlı bir davranışımız olmuş olur.

Birkaç saksı biraz toprak ile kendi evimizde domates, biber yetiştirebilirsiniz. Bu sayede organik ve sağlıklı bir şekilde de beslenmiş olursunuz, bütçeniz açısından fayda sağlar ve ailece bitki yetiştirmiş olursunuz.

Evinizin dekorasyonunu değiştirmek de evdeyken yapılabilecek bir meşgale olabilir. Evdeki mobilyaların yerini değiştirmek olabilir. Veya kırlentlere kılıf dikmek odanın havasını değiştirebilir. Veyahut koltuklara koltuk kılıfı düzenlenebilir. Ama dekorasyon denince mobilyaların yerini değiştirmek ve belki bunu yaparken bir ufak temizlik yapmak da yaptığınız dekorasyonu daha ön plana çıkaracaktır. Belki bu dekorasyonu yaparken duvarların rengini değiştirmek veya farklı desenleri duvara belki bantlarla oluşturabiliriz.

Bunlar yaptığımızda sadece görsel zevkinize hitap ediyor. Yaptığınızda karnınızda doysun isterseniz bu durum da mümkün. Farklı tatlılar, yemekler veya tuzlu kurabiyeler, börekler yapılabilir. Hazır evde iken keyifle ailece tüketebileceğiniz tatlar ortaya çıkmış olur.

Bunun yanında yapılabilecek bir diğer aktivite de film veya dizi izlemek olabilir. Televizyonda çıkan veya internetten izleyebileceğiniz çeşitli seçenekler olup, bu seçimleri internetten kolayca ulaşabileceğiniz film önerileri listeleriyle rahatlıkla yapabilirsiniz.

İlgi alanına girenler için yetişkin boyama kitapları veya internetten erişebileceğiniz resim örnekleri de bulunmaktadır. Ya da kendiniz A4 kağıdına veya resim kağıdına çizebileceğiniz resimlerle keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Yap boz yapmak, bir şeyler yazmak, uzaktan eğitim programları, yabancı dil uygulamaları gibi pek çok seçenek mevcut. Bu sayede hem zamanınızı değerlendirmiş hem de az da olsa kendinize katkı sağlayacak girişimler ile kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Sağlıklı günler dilerim.


Denizli Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!